154 obserwujących
8001 notek
21104k odsłony
640 odsłon

Matura 2020. Na Podlasiu wyciekły tematy maturalne? CKE zawiadamia policję

Uczniowie I LO im T. Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński
Uczniowie I LO im T. Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński
Wykop Skomentuj23

Centralna Komisja Egzaminacyjna składa zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego – poinformował szef CKE Maciej Smolik. Ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne".

O sprawie poinformował na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów. Jak podał, ok godz. 6.30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 – dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela".Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

Usługa Google Trends umożliwia śledzenie popularności wyszukiwanych haseł w ujęciu czasowym. Według Google Trends największe zainteresowanie hasłem "wesele elementy fantastyczne" w skali kraju odnotowano w Białymstoku, a szczyt jego popularności można było zaobserwować o godz. 7:44. Przed godz. 9, czyli godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego, wspomniane hasło wyszukiwano również m.in. w województwach: mazowieckim czy małopolskim.

-  Widzę to, co wszyscy widzą w Google Trends. Będziemy składali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję - stwierdził Smolik pytany o możliwy przeciek. Dodał, że "może być jakiś problem" i powinny się tym zająć odpowiednie służby.

Przekazał, że na razie jest to jedyny niepokojący sygnał dotyczący matur.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst – rozprawkę albo analizę tekstu poetyckiego.

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury". W arkuszu egzaminacyjnym zacytowano fragment rozmowy Poety z Rachelą i rozmowy Poety z Rycerzem.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów: "Przydatność sztuki przekonywania" Tadeusza Pszczołowskiego i "co znaczy myśleć?" Józefa Tischnera.

Z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym maturzyści mogą otrzymać maksymalnie 70 punktów (w tym maksymalnie 50 za tekst własny). Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Egzamin trwał 170 minut.

ja

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo