153 obserwujących
8014 notek
21146k odsłon
1893 odsłony

Koronawirus. Kiedy świat wróci do normalności? Prognozy są mało optymistyczne

Kiedy świat wróci do normalności? fot. PAP
Kiedy świat wróci do normalności? fot. PAP
Wykop Skomentuj116

Sytuacja na świecie w związku z pandemią koronawirusa może wrócić do normalności dopiero za 2-3 lata. Tak twierdzi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zastrzegł jednak, że to najbardziej optymistyczny scenariusz.

Warunkiem powrotu do normalności jest dobra koordynacja działań państw świata w walce z pandemią - powiedział sekretarz w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Pais” .

Guterres zaznaczył, że istnieje też pesymistyczna wizja rozwoju sytuacji, która może spełnić się w przypadku braku wzajemnej współpracy państw świata. Zaznaczył, że może ona przynieść nie tylko „katastrofę dla półkuli południowej”, ale też „depresję ekonomiczną na całym świecie, trwającą od 5 do 7 lat”.

Sekretarz generalny ONZ przyznał, że w bliżej nieokreślonej przyszłości konieczne będzie przestudiowanie zarówno genezy pojawienia się SARS-CoV-2, szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na świecie, jak też działań podjętych przez poszczególne kraje i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w walce z pandemią.

Trump krytycznie o WHO

Sekretarz generalny ONZ  podkreślił, że nie ma żadnych krytycznych uwag pod adresem kierownictwa WHO, w tym rzekomego uzależnienia od Chin, co sugerował m.in. prezydent USA Donald Trump. „Znam ludzi z WHO i nie są oni kontrolowani przez żaden kraj. Zawsze działali w dobrej wierze, aby osiągnąć najlepszą koordynację działań pomiędzy krajami członkowskimi” - ocenił Guterres.

Przyznał, że choć WHO mogła podczas walki z pandemią popełnić błędy, to zaznaczył, że organizacja ta „nie pomagała Chinom w ukrywaniu rzeczywistej sytuacji”. „WHO chciała mieć na początku pandemii dobre relacje z Chinami. Chciała zapewnić sobie z nimi współpracę” - dodał. 

Guterres stwierdził, że obecnie potrzebne jest „przywództwo światowe”, które pomogłoby w sposób efektywny zwalczyć pandemię. Portugalczyk nie wyjaśnił jednak czy międzynarodową koordynacją walki z koronawirusem miałaby się zająć ONZ, czy też inna powołana do tego instytucja.

„Konieczne jest uniknięcie konsolidacji G2, czyli światowego ładu na bazie dwóch supermocarstw, USA i Chin” - podsumował Guterres i wskazał, że rola UE w „światowym przywództwie” nie może zostać zmarginalizowana.

Koronawirus na świecie

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 9,6 mln. Liczba zgonów na świecie to ponad 489 tys. 

W USA stwierdzono już około 2,4 mln zakażeń – najwięcej na całym świecie. Poza USA najwięcej zakażeń potwierdzono w Brazylii (1,2 mln), Rosji (613 tys.), Indiach (490 tys.), Wielkiej Brytanii (309 tys.) i Peru (268 tys.). 

W Chinach, gdzie rozpoczęła się pandemia, według oficjalnych danych zachorowało ponad 83 tys. osób. Dziennie notuje się tam po kilka-kilkanaście nowych przypadków.

W Polsce jest 33 714 przypadków koronawirusa. Najwięcej, ponad jedna trzecia wszystkich, na Śląsku. W kraju zmarło 1435 osób. Wyzdrowiało 19 972 osób.

Ponad 100 zespołów na świecie prowadzi prace nad szczepionką na COVID-19. Ale nie jest pewne, czy wiedzą dostatecznie dużo o wirusie, by ją wynaleźć.

KJ

Wykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości