164 obserwujących
8951 notek
23684k odsłony
1785 odsłon

Hagia Sofia meczetem, nie muzeum – zdecydował Erdogan

Turecki muzułmanin przed Hagia Sofia. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Turecki muzułmanin przed Hagia Sofia. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Wykop Skomentuj92

Już 24 lipca odbędą się pierwsze muzułmańskie modlitwy w Hagii Sophii w Stambule - poinformował w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Zgodnie z jego dekretem słynna świątynia została przekształcona z muzeum w meczet. 

Erdogan zapewnił, że 1500-letnia Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie świątyni w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju.

W piątek najwyższy sąd administracyjny Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Po sądowym orzeczeniu Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający świątynię w meczet. 

Protest w tej sprawie wyraziły już władze USA, Francji i Grecji oraz Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego. 

Recep Tayyip Erdogan, Hagia Sofia
Już 24 lipca odbędą się pierwsze muzułmańskie modlitwy w Hagii Sophii w Stambule - poinformował w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDNET PRESS OFFICE HANDOUT

Do XV wieku budynek funkcjonował jako świątynia chrześcijańska. W 1453 roku miasto, znane wówczas jako Konstantynopol, opanował władca osmański Mehmed Zdobywca, który przekształcił już wtedy 900-letni bizantyjski kościół w meczet.

W 1934 roku, na początku nowoczesnego świeckiego państwa tureckiego pod rządami Mustafy Kemala Ataturka, rządowym dekretem świątynia została przekształcona z meczetu w muzeum. 

KW 


Wykop Skomentuj92
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka