155 obserwujących
8145 notek
21489k odsłon
610 odsłon

Głosowanie w drugiej turze. Udogodnienia dla seniorów, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych

Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wykop Skomentuj46

Komisje wyborcze są przygotowane na reżim sanitarny w dobie pandemii koronawirusa, a chorobą łatwiej się zarazić w autobusie czy w sklepie - przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w sobotę alert, w którym przypomina o zmianach w przepisach dotyczących głosowania w lokalach wyborczych. 

Alert RCB

- Druga tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki - wiadomość o tej treści trafiła do skrzynek telefonicznych wszystkich mieszkańców Polski.

Udogodnienia dla części wyborców wynikają ze zmiany przepisów, dotyczących zasad obsługi wyborców przez obwodowe komisje wyborcze na podstawie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 czerwca 2020 r. Możliwość oddania głosu bez kolejki w lokalu wyborczym dotyczy osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do 3 lat, wyborców z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie. 

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że tradycyjne głosowanie przy urnach wyborczych jest bardziej bezpieczne od podróży komunikacją miejską czy wyjścia do sklepu. Aktywność wirusa w sezonie wakacyjnym zdecydowanie opadła - uważa szef resortu zdrowia. 

Głosowanie w II turze w reżimie sanitarnym

- Zachęcam do pójścia na wybory z całą świadomością tego, co mówiłem wcześniej, że wybory tradycyjne są w epidemii trudne do przeprowadzenia. Nikt jednak, żaden ekspert, nie przewidywał właśnie takiego przebiegu epidemii, tego, że aktywnego wirusa będziemy mieli tak mało. Jak pokazują badania przesiewowe osób, które wyjeżdżają do sanatoriów odsetek zakażeń w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. Są to znikome liczby. Mogę powiedzieć, patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że wyjście do sklepu, czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne - zaznaczył Szumowski. 

Polityk przypomniał o zaleceniach WHO, która za bliski kontakt z osobą zakażoną uważa spotkanie w odległości mniejszej niż 2 metry i dłuższej w czasie niż 15 minut. - Dłużej robimy zakupy w tłumie, bez maseczek. To groźniejsze niż pójście do lokalu - powtórzył Szumowski. 

- Wprowadziliśmy te ułatwienia, żeby m.in. osoby starsze nie stały na słońcu, w upale, na deszczu, w kolejce do lokalu wyborczego, tylko zagłosowały i wróciły spokojnie do domu, nie podejmując większego ryzyka - wyjaśnił minister zdrowia. 

Tak jak podczas pierwszej tury, wyborcy muszą pamiętać o zachowaniu środków ostrożności - wciąż obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa w lokalu wyborczym przy pomocy maseczki, przyłbicy lub fragmentu odzieży. Wchodząc do lokalu, powinniśmy zdezynfekować ręce lub zabrać rękawiczki. Każdy wyborca dla własnego bezpieczeństwa może posiadać własny długopis. 

Na koronawirusa w Polsce od wybuchu pandemii COVID-19 zakaziło się blisko 37 tys. osób, a zmarło 1551 pacjentów. Obecnie wykrywa się ponad 200 przypadków zachorowań dziennie. 

GW

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka