153 obserwujących
8126 notek
21445k odsłon
2850 odsłon

Sztab Trzaskowskiego składa protest wyborczy: To nie A. Duda wygrał, ale Jacek Kurski

Cezary Tomczyk i Barbara Nowacka ze sztabu Rafała Trzaskowskiego, fot. Twitter
Cezary Tomczyk i Barbara Nowacka ze sztabu Rafała Trzaskowskiego, fot. Twitter
Wykop Skomentuj174

Komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego przygotowuje protest wyborczy. W proteście wyborczym, który Koalicja Obywatelska zamierza złożyć do Sądu Najwyższego, ma znaleźć się również skarga na działania Telewizji Polskiej.

Protest przeciwko wyborowi prezydenta RP wnosi się do SN nie później niż w ciągu trzech dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą. PKW podała oficjalne wyniki wyborów w poniedziałek na wieczornej konferencji prasowej. W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc. Zatem protesty przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP w 2020 r. można składać do czwartku 16 lipca 2020 r. do godz. 16 (wówczas kończą się godziny urzędowania). Po godz. 16 protest można wysłać na Poczcie Polskiej, decyduje data stempla pocztowego.

Szef sztabu kandydata KO Cezary Tomczyk zwrócił się do wszystkich obywateli mówiąc, że jeżeli widzieli "jakiekolwiek nieprawidłowości w czasie liczenia głosów" lub "jakiekolwiek nieprawidłowości" kiedy czekali w komisjach wyborczych, to "jest to dobry moment, żeby zgłosić protest do Sądu Najwyższego". Poinformował, że komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego przygotowuje protest wyborczy, który "zostanie wysłany do Sądu Najwyższego".

Podkreślił, że "z całej Polski płyną do nich sygnały o tym, że w wielu miejscach ludzie zostali odesłani z kwitkiem z komisji wyborczych, na wielu kartach nie było pieczęci", a w niektórych miejscach ludzie nie mogli dopisać się do spisu wyborców i zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania.

- Ale największy problem jest za granicą. Tam kilkaset tysięcy ludzi nie mogło zagłosować, kilkaset tysięcy polskich obywateli zostało pozbawionych prawa do głosowania - powiedział Tomczyk dodając, że było 170 tysięcy głosów nieważnych i 110 tysięcy pakietów, które nie wróciły albo wróciły z błędami.

- Mamy dzisiaj ogromne wątpliwości co do całego systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o wybory w Polsce i każda z tych nieprawidłowości musi być rozpatrzona indywidualnie - powiedział Tomczyk.

Według niego, stworzony został "cały system, aby Andrzej Duda mógł wygrać wybory". - Ten system opierał się tak naprawdę o Telewizję Polską i Jacka Kurskiego. Dzisiaj z całą pewnością można powiedzieć, że to nie Andrzej Duda wygrał wybory, a Jacek Kurski - stwierdził poseł KO.

- Ta fala nienawiści, fala manipulacji, propagandy, która była kierowana wobec Rafała Trzaskowskiego przez cały okres kampanii, przez ostatnie 5 lat, kiedy Telewizja Polska działała na szkodę interesu publicznego, te sprawy będą musiały znaleźć wyjaśnienie - mówił. Dodał, że "wszyscy, którzy przyczynili się do tego, że TVP wygląda tak a nie inaczej, powinni ponieść odpowiedzialność w przyszłości". Jak podaje Onet.pl, sztab Rafała Trzaskowskiego w pakiecie protestów wyborczych złoży skargę także na działania TVP.

Sztab Rafała Trzaskowskiego przygotował też stronę internetową (www.protestwyborczy2020.pl), na której wszyscy zamierzający złożyć protest znajdą formularze oraz pomoc prawną i logistyczną.

- Dostajemy sygnały bardzo niepokojące przy przebiegu głosowania - powiedziała na konferencji prasowej posłanka KO Barbara Nowacka. Dodała, że "wychodząc na przeciw temu gniewowi społecznemu" przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego proponują "wspólne działania na rzecz kontroli uczciwości wyborów i protestów wyborczych".

Nowacka dodała, że sztab Trzaskowskiego służy wszelką pomocą prawną i logistyczną w zakresie protestów wyborczych - strona internetowa jest skierowana do wszystkich wyborców w kraju i zagranicą tak, aby każdy przy wykorzystaniu znajdujących się tam informacji mógł, albo złożyć osobiście protest wyborczy, albo zwrócić się do sztabu z informacjami o nieprawidłowościach.

ja

Wykop Skomentuj174
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka