Prolog do Ewangelii Jana, Wulgata Klementyńska, wydanie z 1922 r.
Prolog do Ewangelii Jana, Wulgata Klementyńska, wydanie z 1922 r.

Będzie łacina w szkołach średnich. "Wpływ kultury grecko-rzymskiej na europejską"

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 218

Od 1 września 2020 r. uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących i techników będą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. 

Rozporządzenie wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Uzupełnienia ono program nauczania o przedmiot: język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

– Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych – powiedziała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. 

Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym przewidziano jedną godzinę tygodniowo w I klasie. 

image
Marek Tulliusz Cyceron, inaczej Marek Tulliusz Cycero – pisarz, mówca, polityk, dowódca wojskowy, filozof, prawnik i kapłan rzymski. Fot. Sonse/CC BY 2.0

Program ma obejmować znajomość podstaw języka łacińskiego, która pozwali czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie. 

Ważna ma być również znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, istotnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej. 

– Chodzi o to, by uczniowie zaczerpnęli podstawy i mieli szansę zrozumieć również to skąd pochodzi wiele naszych słów i by zakorzenić w nich podstawy kultury antycznej - powiedziała Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. 

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej została opublikowana 16 lipca w Dzienniku Ustaw. Dotyczy podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. 

KW 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo