159 obserwujących
8508 notek
22374k odsłony
2383 odsłony

Będzie łacina w szkołach średnich. "Wpływ kultury grecko-rzymskiej na europejską"

Prolog do Ewangelii Jana, Wulgata Klementyńska, wydanie z 1922 r.
Prolog do Ewangelii Jana, Wulgata Klementyńska, wydanie z 1922 r.
Wykop Skomentuj217

Od 1 września 2020 r. uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących i techników będą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. 

Rozporządzenie wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Uzupełnienia ono program nauczania o przedmiot: język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

– Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych – powiedziała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. 

Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym przewidziano jedną godzinę tygodniowo w I klasie. 

image
Marek Tulliusz Cyceron, inaczej Marek Tulliusz Cycero – pisarz, mówca, polityk, dowódca wojskowy, filozof, prawnik i kapłan rzymski. Fot. Sonse/CC BY 2.0

Program ma obejmować znajomość podstaw języka łacińskiego, która pozwali czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie. 

Ważna ma być również znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, istotnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej. 

– Chodzi o to, by uczniowie zaczerpnęli podstawy i mieli szansę zrozumieć również to skąd pochodzi wiele naszych słów i by zakorzenić w nich podstawy kultury antycznej - powiedziała Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. 

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej została opublikowana 16 lipca w Dzienniku Ustaw. Dotyczy podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. 

KW 

Wykop Skomentuj217
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo