Seniorzy nie będą mogli pójść na cmentarz 1 listopada? fot. PAP
Seniorzy nie będą mogli pójść na cmentarz 1 listopada? fot. PAP

Seniorzy nie mogą wychodzić w domu? Zaskakująca treść rozporządzenia

Redakcja Redakcja Seniorzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 162

Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji prasowej poprosił seniorów, by nie wychodzili z domów. Jednak zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem nie jest to prośba, a nakaz.

Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o pozostanie w domach - apelował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Okazuje się jednak, że rozporządzenie, które reguluje najnowsze obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną, wprost zakazuje seniorom wychodzenia z domu.

Rozporządzenie wprowadza zakaz przemieszczania się osób, które ukończyły 70. rok życia z trzema wyjątkami. Dotyczą one:

1) wykonywania czynności zawodowych lub służbowych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego; 3) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Analogiczne zapisy obowiązywały podczas wiosennego lockdownu.

Co jednak istotne, rząd nie przewidział kar za złamanie przez seniora nakazu pozostania w domu.

Nie wiadomo jeszcze, co z odwiedzaniem cmentarzy 1 listopada. Tej kwestii nie umieszczono w rozporządzeniu. 


Rządowy "Korpus Wsparcia seniorów"

W piątek rząd przedstawił nowe ograniczenia związane z pandemia koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z Covid-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzam program "Ochrona seniorów". Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu - mówił.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny.

W  ramach wsparcia uruchomiona została infolinia (nr tel. 22 505-11-11) za pośrednictwem której osoby starsze powyżej 70 roku życia, a w szczególnych przypadkach również młodsi seniorzy, będą mogły zgłosić zapotrzebowanie np. na zrobienie zakupów spożywczych czy higienicznych. 

Infolinia dla seniorów ma działać przez tydzień, dyżurni będą czekać na telefon od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-21 - zaznaczyła minister. 

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy, będą prowadzić gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników i na przyznanie dodatków zadaniowych.

W pomoc seniorom w ramach Korpusu mają być zaangażowani wolontariusze, którzy sami zgłoszą się do pomocy (zgłaszać się można za pośrednictwem strony www.wspierajseniora.pl lub osobiście w lokalnym ośrodku pomocy), a także Wojska Obrony Terytorialnej i pracownicy pomocy społecznej. Ich zadaniem będzie pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

W działalność Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zaangażowani będą również m.in. harcerze.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo