Paweł Rabiej zdymisjonowany. Błyskawiczna reakcja Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski: podjąłem decyzję o dymisji wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rafał Trzaskowski: podjąłem decyzję o dymisji wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Podjąłem decyzję o dymisji wiceprezydenta Pawła Rabieja - poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dodał, że decyzja jest związana z tym, że wiceprezydent Paweł Rabiej, odpowiedzialny za obszar zdrowia w ratuszu w trudnej sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez jego zgody. 

– W związku z tym, że wiceprezydent Paweł Rabiej odpowiedzialny za obszar zdrowia w Urzędzie m.st. Warszawy, w trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez mojej wiedzy i zgody, podjąłem decyzję o jego dymisji – poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Paweł Rabiej nie poinformował mnie, że planuje urlop; jest to całkowicie niepoważne i nieakceptowalne, stąd decyzja o jego dymisji - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że on sam, mimo przebywania na samoizolacji, pracuje zdalnie.

Biuro Prasowe Ratusza poinformowało, że decyzją Trzaskowskiego Rabiej został zdymisjonowany ze stanowiska wiceprezydenta m.st. Warszawy. 

– Podjąłem decyzję o dymisji Pawła Rabieja, dlatego, że nie poinformował nas o tym, że planuje urlop. Musieliśmy przejąć jego obowiązki, jeżeli chodzi o nadzór nad szpitalami. W ogniu pandemii takie rzeczy po prostu nie mogą się zdarzać – tłumaczył Trzaskowski w rozmowie z TVN24. 

Jak dodał, „nie wie jakim cudem” Rabiej podjął decyzję o urlopie, nie informując o tym ani jego ani „nikogo w urzędzie”. Zwrócił uwagę, że to on jako prezydent stolicy wydaje decyzje o urlopach. – Niestety takiego wniosku nikt z nas nie widział. Podobno pan prezydent, tak tłumaczył, próbował ten wniosek złożyć internetowo. Jest to zachowanie całkowicie niepoważne, stąd też moja decyzja – zaznaczył Trzaskowski. 

Samorządowiec przypomniał też, że przebywa obecnie na samoizolacji, ponieważ miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. – Przez cały czas pracuję, od rana dzisiaj żeśmy formułowali wspólne stanowisko samorządów, spotykaliśmy się rano z panem premierem online, przez cały czas funkcjonujemy i pracujemy właściwie kilkanaście godzin dziennie. I to jest oczywiście nieakceptowalne, żeby wiceprezydenta nie było z nami i co więcej - żeby mnie o tym nie poinformował – podkreślił Trzaskowski.

Trzaskowski dodał, że obszar zdrowia, za który dotychczas odpowiadał wiceprezydent Paweł Rabiej - zgodnie z jego decyzją - przejęła wiceprezydent Renata Kaznowska.

Paweł Rabiej, Nowoczesna
Paweł Rabiej z Nowoczesnej nie jest już wiceprezydentem Warszawy. Fot. PAP/Andrzej Lange

– Oczekujemy, zgodnie z tym, co przekazał pan przewodniczący Adam Szłapka, pilnego spotkania i wyjaśnienia ze strony pana Pawła Rabieja. Po tym, jak się spotkamy i uzyskamy wyjaśnienia, będziemy też komentować stosowne wnioski – powiedział lider stołecznych struktur Nowoczesnej i wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Pytany o ewentualne konsekwencje dla swego partyjnego kolegi, odparł: "chcielibyśmy najpierw spotkać się z panem Rabiejem i wysłuchać tego, co ma do powiedzenia w zaistniałej sytuacji". 

Potapowicz wyraził nadzieję, że do spotkania dojdzie już w środę.

Paweł Rabiej wiceprezydentem Warszawy został w listopadzie 2018 roku, po wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach samorządowych. Objęcie przez niego stanowiska w ratuszu wynikało z przedwyborczej umowy między PO a Nowoczesną w stolicy.

Rabiej w ratuszu odpowiadał za zadania z zakresu ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej, a także spraw społecznych, prowadził także zadania z zakresu reprywatyzacji i wypłat odszkodowań za nieruchomości warszawskie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Sprawował nadzór nad Biurem Polityki Zdrowotnej, Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biurem Spraw Dekretowych

KW

Lubię to! Skomentuj163 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka