167 obserwujących
9635 notek
24932k odsłony
  2372   0

Reuters: Polska i Węgry zaakceptowały wstępnie propozycję Niemiec ws. budżetu UE

Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, fot. KPRM
Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, fot. KPRM

Agencja Reuters, powołując się na słowa wysokiej rangi polskiego urzędnika, podała, że Polska i Węgry dogadały się z niemiecką prezydencją w sprawie budżetu UE. Rzecznik rządu mówi, że na ten moment Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne, ale na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach Unii.

- Zgadzamy się wstępnie, ale istnieje pewna presja... celem jest, aby zrobić to przed szczytem UE (w czwartek) - powiedział rozmówca Reutersa, zastrzegając anonimowość. Teraz trwa oczekiwanie na zgodę Holandii i innych sceptycznych krajów członkowskich - czytamy w depeszy.

Z nieoficjalnych informacji, o których pisze "Rzeczpospolita" wynika, że propozycja niemiecka nawiązuje do wcześniejszych zapewnień, że mechanizm warunkowości nie będzie stosowany dowolnie. A tylko w sytuacji, jak zresztą jest to sformułowane w treści kontestowanego przez Polskę i Węgry projektu rozporządzenia, gdy łamanie praworządności zagraża interesom finansowym Unii.

Z kolei RMF FM informowało, że kompromis miałby polegać na tym, że unijne rozporządzenie o mechanizmie wiążącym praworządność i wydatkowanie środków z budżetu UE pozostanie bez zmian, czego chcieli szefowie rządów 25 państw. Mają oni jednak przyjąć "wytyczne" do rozporządzenia, które uspokoiłyby obawy Polski i Węgier. Uwzględniałyby one m.in. niestosowanie kryteriów praworządności wobec polityki dotyczącej rodziny, która jest kompetencją państw członkowskich.

O tym, że jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa-Berlin-Budapeszt dotyczące negocjacji budżetowych w UE mówił wicepremier Jarosław Gowin. - Wierzę, że to porozumienie obejmie pozostałe 24 stolice Europy - dodał. - Po stronie polskiej i węgierskiej oceniamy sytuację, że właściwie zniknęły powody do tego, żeby Polska i Węgry miały zająć odmienne stanowisko od pozostałych państw unijnych. Także zbieżne ze stanowiskiem Polski i Węgier jest stanowisko prezydencji niemieckiej. Ale oczywiście do porozumienia na Radzie Europejskiej wymagana jest jednomyślność - mówił wicepremier.

Po szczegóły odesłał do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Negocjacje budżetowe cały czas trwają. Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne. Na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE. Jeżeli punkty zostaną zaakceptowane to jest szansa na porozumienie na tym szczycie RE - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeśli to prawda i Polska i Węgry dogadały się z niemiecką prezydencją w sprawie budżetu UE, to "przegraliśmy polską suwerenność" - napisał na Twitterze były szef MSZ Witold Waszczykowski, komentując informacje, podane przez Jarosława Gowina o zawarciu porozumienia między Węgrami i Polską a prezydencją niemiecką w sprawie funduszu odbudowy i budżetu UE.

Gowin podczas konferencji stwierdził, że powody do zawetowania unijnego budżetu po stronie polskiej i węgierskiej "właściwie zniknęły". Wczoraj w Warszawie premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że do porozumienia brakuje "centymetra".

Jutro unijni liderzy na szczycie RE w Brukseli podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu warunkowości.

ja

Lubię to! Skomentuj163 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka