Wysypane jaja i ziemniaki przez rolników z AgroUnii, fot. facebook/AgroUnia
Wysypane jaja i ziemniaki przez rolników z AgroUnii, fot. facebook/AgroUnia

Protesty w rocznicę stanu wojennego. Rolnicy wysypali jedzenie przed domem Kaczyńskiego

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 300

Rolnicy z AgroUnii jako pierwsi rozpoczęli w weekend antyrządowy protest w Warszawie. W nocy byli przed domem Jarosława Kaczyńskiego i wysypali tam górę jedzenia. W dniu 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - manifestacje zapowiedzieli w stolicy także przedsiębiorcy oraz Strajk Kobiet.

Świńskie łby, jajka, ziemniaki i kapusta na ulicy

Rolnicy AgroUnii wyrzucili na ulicę w pobliżu domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jaja, ziemniaki, selery oraz kapustę. Wyrzucone zostały także martwe świnie i świńskie łby.

Cały protest był transmitowany w mediach społecznościowych. "Tak zaczęliśmy 13 grudnia. Świńskie łby. Niesprzedana kapusta. Zmarnowane ziemniaki. Rozbite jaja. Dom Jarosława Kaczyńskiego oznaczony" - napisali rolnicy.

- Jarosław Kaczyński pokazał, że mu na rolnikach nie zależy, więc my też pokazujemy, że nam na nim nie zależy. Takie mamy podziękowanie dla prezesa Kaczyńskiego za to, że nie dba o polskich rolników - powiedział na nagraniu lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. - Nie ma naszej zgody na to, by polskie rolnictwo było niszczone. Dzisiejsze ceny, zawirowania na rynku, brak działań polityków muszą doprowadzać do takich sytuacji - dodał.

- Mało kto wie, że jajka rolnicy muszą sprzedawać za 15 gr za sztukę, a w sklepie potrafią kosztować nawet złotówkę. Mało kto wie, że rolnicy nie mają gdzie sprzedawać ziemniaków, kapusty - wyliczał Kołodziejczak.  

Lider rolniczej organizacji poinformował, że protestującym nie udało się podjechać przed willę Kaczyńskiego na Żoliborzu ze względu na obstawę policji.

"Oczywiście prywatna ochrona za pieniądze podatników czuwa. Pod jego wille nie dało się podjechać. Tyle policji, że ojoj...ale jak wyjrzy dobrze przez okno to zobaczy" - napisał Michał Kołodziejczak na Facebooku.

- Kiedy my mówiliśmy, że jest problem, bo do Polski są importowane produkty, których my też w Polsce nie możemy sprzedawać, to nikogo nie interesowało, ale kiedy ludzie pokazują swoje niezadowolenie, policja jest od razu - powiedział Kołodziejczak. - Zostaliśmy oszukani, zostaliśmy zdradzeni - podkreślił.

W niedzielę 13 grudnia o godz. 12.00 w Warszawie odbędą się też kolejne protesty organizowane przez Strajk Kobiet. Hasło manifestacji to "Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko!".

Manifestować mają też różne organizacje, m.in. Strajk Przedsiębiorców, Powszechny Samorząd Gospodarczy i inni.Swój przyjazd zapowiedzieli górale z Podhala, niezgadzający się z obostrzeniami rządu dotykającymi ich branże. Paweł Tanajno, lider Strajku Przedsiębiorców powiedział portalowi warszawa.naszemiasto.pl, że "planowana jest największa w historii ostatnich 100 lat demonstracja przeciwko opresyjnemu reżimowi, który ostentacyjnie łamie prawo".

protest rolników
Martwa świnia na ulicy,  fot. Facebook/AgroUnia.

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dziś przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego.

W wyniku stanu wojennego, który władze PRL ostatecznie zniosły po ponad 1,5 roku - 22 lipca 1983 r. - zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

W związku z rocznicą IPN zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności", która upamiętni wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Instytut zaprasza do zapalania wieczorem świec nie tylko w oknach domów, ale również na stronie https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Rok temu okolicznościowe świece związane z ogólnopolską akcją IPN zapłonęły m.in. w Pałacu Prezydenckim, ale także w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Sejmie i Senacie. Także w tym roku symboliczne "światło wolności" na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie zapali wieczorem prezes IPN Jarosław Szarek. W uroczystości tej w ostatnich dwóch latach brał udział również prezydent Andrzej Duda, który przedsięwzięcie IPN objął honorowym patronatem.

39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętni również m.in. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdsKiOR), który świadczy pomoc weteranom II wojny światowej, a także działaczom opozycji antykomunistycznej. Szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki – duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, którego w październiku 1984 r. zamordowali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo