Niemcy. Nazistowskie prawo nadal formalnie obowiązuje Żydów

Gmach Bundestagu, Berlin, Niemcy. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Gmach Bundestagu, Berlin, Niemcy. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Niemieccy Żydzi powinni używać drugiego imienia Sara lub Izrael. Rozporządzenie wydane przez narodowych socjalistów nadal w Niemczech formalnie obowiązuje.  

Komisarz rządu ds. antysemityzmu chce to zmienić. Dlaczego nie zmieniono tego wcześniej? „Nikt nie uważał, że to konieczne” - pyta i jednocześnie odpowiada tygodnik "Spiegel". 

Jak relacjonuje tygodnik wszystko zaczęło się od listu, który do komisarza rządu federalnego ds. antysemityzmu, Felixa Kleina dotarł w grudniu 2019 roku. Pragnąca zachować anonimowość autorka zwróciła uwagę, że trzeba „uwolnić niemieckie prawo od pozostałości narodowego socjalizmu”. 

Okazuje się, że prawa i rozporządzenia, które zostały uchwalone w czasach Adolfa Hitlera są nadal ważne w Republice Federalnej Niemiec. Nadal istnieje dwadzieścia dziewięć takich tekstów prawnych. 

Jednym z tych przepisów jest „Ustawa o zmianie nazwisk i imion”. Podpisał ją w 1938 r. ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych Rzeszy, nazistowski polityk Wilhelm Frick (skazany na śmierć w procesie norymberskim). Od 1 stycznia 1939 r. rozporządzenie wykonawcze przewidywało, że niemieccy Żydzi muszą używać imion „typowo żydowskich”. Mężczyźni musieli odtąd używać drugiego imienia Izrael, a kobiety Sara, chyba że ich imię znajdowało się na ministerialnej liście żydowskich imion. 

prawo, Niemcy, rasizm
Prawa i rozporządzenia, które zostały uchwalone w czasach Adolfa Hitlera są nadal ważne w Republice Federalnej Niemiec. Fot. Harley Gaber - Epstein Family Foundation/CC BY-SA 4.0

Regulacja powyższa została wprawdzie zniesiona przez Sojuszniczą Radę Kontroli Niemiec (powstałą po zakończeniu II wojny światowej), ale ustawa o zmianie nazwisk i imion zgodnie z art. 125 ustawy zasadniczej jest nadal prawem federalnym. Jest „nakazem dla Żydów” - stwierdziła autorka listu do Kleina. 

„To prawo jest najbardziej rażące” - mówi Klein. Miało „bardzo wyraźne podłoże antysemickie i decydującą rolę w pozbawianiu praw i wykluczaniu Żydów”. Ponadto używa ówczesnych terminów. Do dziś pierwszy akapit stanowi, że imię obywatela Niemiec lub bezpaństwowca może zostać zmienione, jeśli jego miejscem zamieszkania lub miejscem stałego pobytu jest „Rzesza Niemiecka”. Pozostała też pierwotna formuła: „Rząd Rzeszy uchwalił następującą ustawę, która zostaje niniejszym ogłoszona”. 

Komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu nie zamierzał tej sprawy pozostawić. W marcu ubiegłego roku, wraz z obecną komisarz wojskową, Evą Hoegl i zastępcą szefa CDU Thorstenem Freiem, zwrócił publicznie uwagę na problem. W grupach Zielonych, Lewicy i FDP propozycja przeformułowania ustawy uzyskała duże poparcie. Ale potem przyszedł koronawirus i temat zszedł na drugi plan. 

Felix Klein chce zadbać o to, aby pozostałe 28 przepisów prawnych z czasów III Rzeszy również zostało zmienionych przy pomocy tzw. ustawy artykułowej, która zmienia kilka przepisów jednocześnie. Jest jednak mało prawdopodobne, aby stało się to w trakcie tej kadencji parlamentu. Ustawa artykułowa jest bardzo skomplikowana z prawnego punktu widzenia.

Istnieje również możliwość zmiany każdego przepisu osobno. Byłoby to bardziej czasochłonne, ale prawdopodobnie miałoby większe znaczenie polityczne. – Byłby to znak emancypacji i wyzwolenia od nazistowskiej niesprawiedliwości – mówi Klein. 

– Ale dlaczego prawa nie zostały zmienione wcześniej? Nikt nie uważał, że to konieczne – mówi Klein. „Większość tego nie zauważyła. Dopóki pewna kobieta nie napisała listu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych” - pisze „Spiegel”.

KW

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka