167 obserwujących
9598 notek
24887k odsłon
  1018   1

Znamy kandydata Lewicy na Rzecznika Praw Obywatelskich

Włodzimierz Czarzasty chce by Piotr Ikonowicz był kandydatem Lewicy na RPO. Fot. PAP
Włodzimierz Czarzasty chce by Piotr Ikonowicz był kandydatem Lewicy na RPO. Fot. PAP

Prawnik i działacz społeczny zaangażowany w pomoc najbiedniejszym i bezdomnym Piotr Ikonowicz będzie kandydatem Lewicy na nowego RPO - poinformowało ugrupowanie w piątek.

Ikonowicz powiedział, że jego celem jako RPO będzie to, by krzywdzeni ludzie w Polsce przestali być niewidoczni.

W konferencji udział wzięli liderzy formacji lewicowych, które poparły kandydaturę Ikonowicza - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Piotr Ikonowicz, RPO, Lewica, Salon24
Kandydat klubu Lewicy na RPO Piotr Ikonowicz (2P) z żoną Agatą Nosal-Ikonowicz (2L). Fot. PAP/Marcin Obara 

Ikonowicz powiedział, że obecnie mamy znakomitego RPO - Adama Bodnara i każdy, kto będzie chciał go zastąpić będzie miał nie lada zadanie - trudno będzie zastąpić i dorównać Bodnarowi.

– Moim największym oczekiwaniem i gorącą nadzieją - gdybym osiągnął ten cel, który dzisiaj postawiliśmy sobie wspólnie z przyjaciółmi z Lewicy (...) - jest to, żeby miliony ludzi w Polsce krzywdzonych przez system, złe przepisy, niegodziwych ludzi, żeby oni przestali być niewidzialni – powiedział Ikonowicz.

Podziękował też politykom Lewicy za wysunięcie jego kandydatury na RPO.

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 r. wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. Kandydatów na RPO można zgłaszać w Sejmie do 19 marca.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

KW


Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka