167 obserwujących
9598 notek
24885k odsłon
  2027   0

Zmarła była posłanka SLD Izabella Sierakowska

Izabella Sierakowska i Andrzej Celiński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Izabella Sierakowska i Andrzej Celiński. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Po długiej, ciężkiej chorobie odeszła po nierównej walce była poseł SdRP i SLD Izabella Sierakowska - przekazał PAP jej syn. Sierakowska miała 74 lata.

Informację o śmierci Sierakowskiej potwierdził w rozmowie z PAP Janik. "Niestety to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem" - powiedział w środę polityk lewicy.

Informację o śmierci Sierakowskiej potwierdził w rozmowie z PAP polityk SLD, były szef MSWiA Krzysztof Janik. – Niestety to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem – powiedział w środę Janik.

Były szef SLD, europoseł Leszek Miller we wpisie na Twitterze podkreślał, że Sierakowska to „mądra, piękna, dobra, odważna, wspaniała kobieta polskiej lewicy”.


„Zapamiętam jej odwagę i energię. Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi... Dziękuję” - napisał z kolei lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że Sierakowska była „polityczką z krwi i kości” i podkreślał jej feminizm. „Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie” - napisał na Twitterze.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska we wpisie w mediach społecznościowych przypomniała z kolei, że Izabella Sierakowska była współtwórczynią ustawy liberalizującej przepisy dot. przerywania ciąży, która weszła w życie w 1996 r. „Polityczka, feministka, wypowiedziała znamienne słowa o Kościele: »Trzeba bić na alarm, po zniszczeniu jednej dyktatury zaczyna nam grozić druga«” - napisała Żukowska.

Dariusz Joński, kiedyś związany z SLD, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej napisał z kolei: „Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Izabella Sierakowska. Smutek i żal”.

Izabella Sierakowska od 1989 r. do 2005 r. z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL.

KW

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka