Polacy nie lubią elit. Najbardziej politycznych. Sondaż IBRiS dla Onetu

Polacy nie cenią politycznych elit. Fot. PAP
Polacy nie cenią politycznych elit. Fot. PAP

Polacy mają złe zdanie na temat tych, którzy należą do "elit" naszego społeczeństwa.

Ponad połowa ankietowanych w sondażu IBRiS ma złe skojarzenia ze słowem "elity"; gorzej wypadają "elity polityczne" - wynika z sonadażu przygotowanego przez IBRiS.

Sondaż, w którym IBRiS zapytał ankietowanych o zdanie na temat elit, opublikowano w niedzielę na portalu Onet.pl. Jedno z pytań dotyczyło samego słowa: "elity". 54 proc. odpowiedziało, że ma z nim negatywne skojarzenia, nieco ponad 16 proc. - pozytywne, a 29,3 proc. - neutralne.


Jeszcze gorzej, jak podaje Onet, wypada słowo "elity polityczne".


Z sondażu wynika, że ponad 77 proc. ankietowanych ma z nim złe skojarzenia, nieco ponad 10 proc. - dobre, a ponad 12 proc. - neutralne.

"Pomimo tak negatywnych odpowiedzi ankietowani wciąż uważają, że elity są potrzebne w społeczeństwie. Taką opinię wyraziło 44,1 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 34,8 proc. ankietowanych. Natomiast 21,1 proc. wskazało na odpowiedź +ani się zgadzam, ani się nie zgadzam+" - zaznacza Onet.

Ponad połowa ankietowanych twierdzi jednak, że "elity nie sprawdziły się i trzeba je wymienić". "Uważa tak 64,1 proc. respondentów. Przeciwnie uważa 12,1 proc., natomiast nie ma zdania na ten temat 23,8 proc. badanych" - wskazuje portal.

IBRiS w badaniu rozróżnił ponadto cztery grupy elity. Najlepiej ocenione zostały elity naukowe, potem kulturalne, dalej gospodarcze, a najgorzej elity polityczne.

KW

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo