Pixabay/F1Digitals
Pixabay/F1Digitals

Egzamin ósmoklasisty już jutro. Co będzie na teście?

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Egzamin ósmoklasisty już jutro. We wtorek uczniowie podejdą do pierwszego testu z języka polskiego. O czym powinni pamiętać i co będzie na egzaminie?

Egzamin ósmoklasisty

Już jutro uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej zmierzą się z pierwszym z egzaminów ósmoklasisty. We wtorek 25 maja sprawdzona zostanie ich wiedza z zakresu języka polskiego. O czym powinni pamiętać?

Ósmoklasiści mieli w bieżącym roku niełatwe zadanie. W związku z pandemią ich nauka odbywała się hybrydowo albo całkowicie zdalnie, co z pewnością nie pozostało bez wpływu na poziom przekazanej wiedzy, ponieważ, nie oszukujmy się, w czasie pandemii poziom przeprowadzanych zajęć był różny.

W związku z powyższym ministerstwo zdecydowało się nieco zmodyfikować wymagania dotyczące egzaminu ósmoklasisty. Na co zatem uczniowie powinni być przygotowani?

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty?

Materiał do opanowania przez ósmoklasistów na egzaminie został mocno okrojony. Ku uciesze wielu z nich z listy obowiązkowych lektur zniknęło kilka pozycji.

Ósmoklasiści mogą otrzymać maksymalnie 45 punktów za cały egzamin, na który przeznaczono 120 minut. Pierwszą część egzaminu stanowią zadania oparte na pracy z tekstem. Sprawdzone zostaną m.in. takie umiejętności jak: czytanie ze zrozumieniem, umiejętność argumentowania, analizy i interpretacji tekstów literackich, tekstów kultury, sprawne posługiwanie się językiem polskim i znajomość zasad językowych.

W drugiej części egzaminu uczniowie będą musieli napisać dłuższą formę. Ósmoklasiści będą mogli wybrać opowiadanie lub rozprawkę. W tym zadaniu konieczne będzie odwołanie się do jednej z lektur obowiązkowych, której treść będzie zgodna z tematyką rozprawki.

Lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku przedstawia się następująco:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro, Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  • Juliusz Słowacki, Balladyna.

Egzamin ósmoklasisty - przecieki

Niejednokrotnie przy podobnych okazjach zdarzały się przecieki. Przykładem są tegoroczne matury, do której zadania z języka polskiego pojawiły się na chwilę przed rozpoczęciem egzaminu, dzięki czemu uczniowie mieli chwilę, by powtórzyć materiał, który pojawi się na egzaminie dojrzałości. Czy tak będzie i tym razem?

Trudno polegać na nadziei, że przed egzaminem ósmoklasisty pojawią się jakiekolwiek przecieki, a nawet jeśli tak się stanie, mogą one zadziałać na szkodę uczniów, którzy widząc nieznane im zagadnienia tylko niepotrzebnie spanikują i bardziej zestresują się przed egzaminem.

W internecie pojawia się również wiele ofert oszustów dysponujących rzekomo treściami, które mają znaleźć się na egzaminie. W takich wypadkach należy być wyjątkowo czujnym, ponieważ można stracić w ten sposób mnóstwo pieniędzy.

Co powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty?

Materiału do egzaminu nie jest wbrew pozorom tak dużo. Wszystkie testy opierają się na tym samym schemacie. Na pewno przed egzaminem z polskiego warto przypomnieć sobie treść lektur obowiązkowych, środki stylistyczne, rodzaje i gatunki literackie, najważniejsze zasady gramatyczne i językowe, zasady tworzenia krótkich form użytkowych (zaproszenie, dedykacja, list, etc.) a także zasady tworzenia dłuższych wypowiedzi (rozprawka, opowiadanie twórcze).

Z pewnością nie warto jednak zarywać nocy na naukę. Uczniowie powinni na egzamin przyjść wypoczęci i zmotywowani. 

Za ósmoklasistów trzymamy kciuki i życzymy im połamania długopisów.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo