Terlecki zły na Cichanouską. Poszło o Campus Polska Trzaskowskiego

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (C) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska (L), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (C) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Swiatłana Cichanouska będzie gościem Campusu Polska - projektu Rafała Trzaskowskiego.

Ta informacja spotkała się z dezaprobatą Ryszarda Terleckiego z PiS. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie" - napisał poseł na Twitterze.


Polecamy:


Gowin: Wpis godny potępienia

– Chciałbym to powiedzieć jednoznacznie - niezależnie od tego kto jest autorem - uważam, że jest to wpis godny potępienia, natomiast przez cały czas liczę na to, że milczenie pana marszałka Terleckiego jest spowodowane tym, że trwa długi weekend, jest piątkowy wieczór. Wierzę, że jego autorstwo zostanie zdementowane – powiedział w piątek w TVN24 Jarosław Gowin.

Dworczyk krytycznie o Trzaskowskim

Inne stanowisko wyraził szef KPRM Michał Dworczyk: "Nie wiem jakie były intencje @trzaskowski_, ale niezależnie od nich mieszanie przedstawicieli opozycji białoruskiej do wewnętrznego polskiego sporu politycznego jest nieetyczne. Przede wszystkim wobec tych ludzi, którzy walczą o wolność. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca".


Cichanouska gościem Campus Polska

Wcześniej Rafał Trzaskowski ogłosił, że Swiatłana Cichanouska będzie gościem Campusu Polska. "Najpierw liderka białoruskiej opozycji, a dziś już prezydent-elekt, @Tsihanouskaya będzie z nami na @Campus_Polska. Dziękuję! Wierzę, że czeka nas niesamowite i z pewnością pouczające spotkanie. Historia Białorusi dzieje się na naszych oczach i porozmawiamy o tym na #CampusPolska" - napisał prezydent Warszawy na Twitterze.

Ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska na przełomie sierpnia i września organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prezydent Warszawy i jego współpracownicy od kilku tygodni zachęcają młodych z całej Polski, by wzięli udział w Campusie.

Czytaj więcej:

Na to oszustwo każdy może się złapać. Uwaga na wiadomości od Poczty Polskiej

Flaga LGBT w Watykanie. „Demonstracja wrogości wobec moralnego nauczania Kościoła”

Tokarczuk zareagowała na akcję Odeślij Oldze książkę. Jezuita Kramer zazdrości Noblistce

Zimna krew policjanta z Pomorza. Życie Polaka uratował… przez telefon

Janek Kos i Szarik na zdjęciu sprzedawanym jako oryginał z 1939 r.

Odsłonięcie pomnika Solidarności

W piątek u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z Kopernika odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Solidarności. Uroczystość obyła się w 32. rocznicę wyborów w 1989 r. oraz Święta Warszawy.

W piątkowej uroczystości na skwerze u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Były obecne również Henryka Krzywonos, Barbara Labuda oraz inicjator i fundator pomnika Solidarności, prezes fundacji im. Ronalda Reagana Janusz Dorosiewicz.

– Dla mnie to jest moment wyjątkowy, wzruszający. Po pierwsze odsłonięcie tak pięknego pomnika w samym centrum Warszawy, po drugie upamiętnieniem Solidarności w dzień szczególny 4 czerwca, który stał się świętem Warszawy. Jest to data wszystkim nam bardzo bliska. Rocznica pierwszych prawie wolnych wyborów w 1989 roku. Od tej pory jesteśmy znowu państwem w pełni niepodległym – powiedział podczas uroczystości prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Dziedzictwo Solidarności

Wskazał, że solidarność jest wartością niesłychanie istotną. – Historycznie wspominamy "Solidarność" jako wielki ruch odnowy. Ale myślimy również o Solidarności w czasach, które są niebywale trudne, dlatego że prawdopodobnie bez Solidarności nieudało by nam się poradzić z epidemią, nieudało by nam się w tak trudnych czasach być razem, wykazywać się empatią, pomagać sobie – podkreślił.

– Myślimy również o Solidarności z naszymi najbliższymi sąsiadami, będąc pomni tego wielkiego dziedzictwa ruchu Solidarności, tego sygnału, który wtedy płynął do całego świata. Przecież to właśnie Solidarność zapoczątkowała te wielkie zmiany, które potem dokonały się w Europie – mówił.

Fragment Muru Berlińskiego

Trzaskowski poinformował, że fragmentem pomnika są oryginalne fragmenty muru berlińskiego, a na monumencie można przeczytać słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Regana "żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak groźna jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet". – To ogromnie ważne, żebyśmy pamiętali o uczestniczkach Sierpnia 1980 roku, o kobietach, które zupełnie bezinteresownie oddały się idei Solidarności, z których kilka jest z nami – zaznaczył.

Lubię to! Skomentuj204 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka