Janek Kos i Szarik na zdjęciu sprzedawanym jako oryginał z 1939 r.

Владимир Саппинен, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons
Владимир Саппинен, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons
Czterej pancerni i pies - kultowy serial z 1966 roku jako ilustracja z II wojny światowej? Zdjęcie Janka z Szarikiem pojawiło się na jednym z serwisów ze stockowymi fotografiami.

Czterej pancerni i pies - nie ma chyba w Polsce osoby, która nie obejrzałaby przynajmniej jednego odcinka serialu o przygodach załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika. Choć serial był emitowany w latach 1966-1970, nie przeszkodziło to jednak, by jeden z głównych bohaterów - Janek Kos wraz z jego czworonożnym przyjacielem Szarikiem zostali przedstawieni jako autentyczne postacie z czasów II wojny światowej.

Janek Kos z Szarikiem na "autentycznej fotografii z 1939 r."

Zdjęcie Janusza Gajosa w roli Janka Kosa z psem Szarikiem zostało wystawione na sprzedaż na jednej z platform zdjęć stockowych.

Fotografię podpisano: "Best WW pictures - Janek Kos radiooperator of the 1st Polish army with his dog mascot Rudy. 1939", co można przetłumaczyć jako: "Najlepsze zdjęcie z WŚ - Janek Kos radiooperator 1 Armii Wojska Polskiego ze swoim psim pupilem Rudym. 1939.

Zobacz także:

image

Zdjęcie z wojny

Psa na fotografii nazwano "Rudym", co jest oczywiście nieprawdą, ponieważ każdy znawca historii wie doskonale, że pies wabił się Szarik, a "Rudy" to nazwa czołgu.

Pod zdjęciem dołączono także opis tłumaczący powyższą fotografię:

"Wiele milionów zwierząt służyło i często ginęło wraz z żołnierzami. Służyły one nie tylko do pracy. Psy, koty a często też niezwykłe zwierzęta jak małpy, niedźwiedzie, lwy itp. były trzymane jako zwierzęta domowe i maskotki, aby podnieść morale i zapewnić komfort w trudnych czasach wojny. Ogromna ich liczba została zabita, często cierpiąc wcześniej z powodu odniesionych ran, głodu, pragnienia, wyczerpania, chorób i narażenia [na ataki]. [Powyższa fotografia jest] Cyfrowo zremasterowaną kopią reprodukcji oryginalnego zdjęcia wykonanego przez nieznanego fotografa".

Gdyby tego było mało użytkownik o nazwie Albatros uzurpuje sobie prawa do zdjęcia Gajosa z psem i za jego wykorzystanie liczy sobie niemałą sumkę - od 9,99 euro.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości