Lek na koronawirusa może być niedługo dostępny. UE zawarła umowę

Pxhere
Pxhere
Unia Europejska podpisała umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na koronawirusa. Preparat został opracowany przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. To pierwszy lek, na który podpisano kontrakt.

Lek na koronawirusa

 Podczas gdy na całym świecie trwają szczepienia przeciwko Covid-19 kilku firmom udało się wypracować leki, które mogą okazać się skuteczne w walce z chorobą.

Według agencji Reutera po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw Covid-19 Unia Europejska chce zbudować również portfolio leków, które mogą być stosowane w leczeniu koronawirusa.

Mowa o 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19 opracowanego przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche.

Zobacz także:

Umowa z Roche

Choć porozumienie ze szwajcarską firmą farmaceutyczną zostało osiągnięte już w kwietniu, szczegóły umowy nie trafiły wówczas do opinii publicznej, przekazał Reuters.

Rzecznik Komisji Europejskiej zdradził w czwartek, że Unia Europejska zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Firma Roche nie udzieliła komentarza dotyczącego liczby dawek. Przekazała jedynie, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich w tym także Wielką Brytanię i inne kraje spoza Unii Europejskiej.

Walka z epidemią

Jedynym preparatem, oprócz specyfiku firmy Roche, mającym pomóc w walce z epidemią zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.

Europejskie kraje będą mogły zakupić lek Roche-Regeneron po tym jak zostanie on zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.

EMA przekazała, że nie została jeszcze wyznaczona data ewentualnego zatwierdzenia preparatu, ponieważ w pierwszej kolejności firmy powinny złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości