Flaga LGBT w Watykanie. „Demonstracja wrogości wobec moralnego nauczania Kościoła”

Flaga LGBT w Watykanie wzbudziła liczne kontrowersje. Fot. twitter.com/usinholysee
Flaga LGBT w Watykanie wzbudziła liczne kontrowersje. Fot. twitter.com/usinholysee
Tęczowa flaga wywieszona przez ambasadę Stanów Zjednoczonych wzbudziła liczne kontrowersje. Czerwiec jest obchodzony jako „miesiąc dumy” środowisk LGBT, a obecna administracja USA zachęca placówki dyplomatyczne do okazywania wsparcia dla osób o odmiennej orientacji. Budzi to sprzeciw konserwatystów.

„Stany Zjednoczone szanują godność i równość osób LGBTQI+. Prawa osób LGBTQI+ są prawami człowieka” - czytamy we wpisie ambasady USA w Watykanie na Twitterze.

Tęczowa flaga na placówce USA w Watykanie. Zmiana polityki


Sekretarz Stanu USA Antony Blinken ogłosił na początku tego roku, że amerykańskie placówki dyplomatyczne na całym świecie mogą wywieszać tęczową flagę na tym samym maszcie co flaga amerykańska, podczas „miesiąca dumy”. Pracownicy wielu z nich zrobili to już 17 maja, obchodzonym jako międzynarodowy dzień przeciwko homofobii, transfobii i bifobii.

Blinken zastrzegł w rekomendacji dotyczącej wywieszania flag, by ambasady i konsulaty w niektórych krajach unikały tego gestu, jeśli mogłoby to wywołać sprzeciw lokalnych społeczności. O depeszy jako pierwszy donosił magazyn „Foreign Policy”.

Zobacz także:

Cenckiewicz oburzony flagą LGBT w Watykanie. Pisze o „demonstracji wrogości”

Wywieszenie tęczowej flagi w Watykanie oburzyło Sławomira Cenckiewicza. Wiceprezes IPN nazwał ten gest „demonstracja wrogości wobec moralnego nauczania Kościoła”. Papież Franciszek nazywa osoby LGBT „dziećmi Boga” i deklaruję ochronę ich prawa do tworzenia związków.


W USA kwestia podejścia do postulatów środowisk LGBT podzieliła episkopat. Większość biskupów ostrzega, że niedawne zmiany w tamtejszym prawie, mające walczyć z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, mogą dyskryminować osoby wierzące, które sprzeciwiają się redefinicji małżeństwa i transgenderyzmowi. 

LGBT „dziećmi Boga”? Kontrowersje w USA

„Religijne agencje adopcyjne mogą być zmuszone do przekazywania dzieci parom homoseksualnym, a schroniska dla kobiet do przyjmowania biologicznych mężczyzn identyfikujących się jako transseksualne kobiety” - czytamy w stanowisku Konferencji Episkopatu USA.

W zgoła przeciwnym kierunku poszło 14 amerykańskich hierarchów, którzy wsparli postulaty organizacji walczącej o prawa dla młodzieży LGBT. „Bóg jest po waszej stronie” - głosi hasło akcji.

MD

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo