Internauci odgrzebali wypowiedź Lema o Tokarczuk. Przy okazji dostało się Kaczyńskim

Stanisław Lem. fot. Wikimedia
Stanisław Lem. fot. Wikimedia
Stanisław Lem wypowiedział się krytycznie o twórczości Olgi Tokarczuk 20 lat temu, o czym przypomnieli internauci krytykujący ostatnią wypowiedź noblistki. Przy okazji wyszło, że Lem miał też niepochlebną opinię o braciach Kaczyńskich.

Wypowiedź Stanisława Lema o Oldze Tokarczuk sprzed 20 lat

'Nie zachwycam się ani Gretkowską, ani Tokarczuk” - stwierdza Stanisław Lem w rozmowie ze Stanisławem Beresiem, opublikowanej w 2002 r. w książce „Tako rzecze… Lem”. Później jest już tylko mocniej.

Lemowi nie spodobała się książka o „Lalce” Bolesława Prusa. "To jest nie tylko mowa-trawa, ale również dowód na to, że autorka studiowała psychologię w ubiegłym wieku" — mówił o publikacji Tokarczuk.

„Lalka” to piękna książka o miłości, która z „Hymnem o Perle” ma tyle wspólnego, że Izabela Łęcka mogła nosić sznur pereł. Innych związków nie widzę. Książka ta zirytowała mnie tak, że więcej niż połowy nie uczytałem. Nie wykluczam, że na ostatnich stronach mogły się w niej znaleźć jakieś mądrości, ale wątpię, bo to jest dobre dla dziesięcioletnich dzieci, ale nie dla mnie — stwierdził Lem.

Autor kultowych powieści science-fiction stwierdził w 2001 r., że Olga Tokarczuk obraziła jego rozum.

Lem krytykował nie tylko Tokarczuk, ale i Kaczyńskich

"Chciałem zająć się nieszczęściem, które szykują nam bracia Kaczyńscy - opcje skrajnie prawicowe, które się ostatnio w Polsce pojawiły, okropnie mi się nie podobają" - pisał w 2006 r. Stanisław Lem. Wypowiedź pisarza przypomniał Ziemowit Szczerek. To odpowiedź na cytat sprzed 20 lat udostępniany przez krytyków noblistki Olgi Tokarczuk.

"Biedna jest ta skrajna prawica. Chcą być normalnością, centrum wywalili na margines próbując zrobić z niego ekstremum, a jednocześnie chcieliby mieć się na kogo powoływać" - komentuje ostatnią burzę medialną wokół słów Stanisława Lema sprzed 20 lat Ziemowit Szczerek. Cytat z pisarza z 2001 r. przekazywano w sieci w kontekście krytycznej wypowiedzi pod adresem Olgi Tokarczuk."Chciałbym również przypomnieć co Stanisław Lem, tak często przywoływany ostatnio przez prawicę w temacie Olgi Tokarczuk, pisał o Kaczyńskich" - przekazał dziś w mediach społecznościowych pisarz, udostępniając cytat Stanisława Lema z 2006 r.:

"Chciałem zająć się nieszczęściem, które szykują nam bracia Kaczyńscy - opcje skrajnie prawicowe, które się ostatnio w Polsce pojawiły, okropnie mi się nie podobają" - pisał Lem w jednym z felietonów dla "Tygodnika Powszechnego". Tekst "Głosy z sieci" pochodzi z 2006 r.

Więcej na ten temat:

KJ

Lubię to! Skomentuj118 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura