Unijne certyfikaty COVID poparte przez Parlament Europejski. Będą ważne od 1 lipca

Parlament Europejski popiera paszporty Covidowe. Fot. PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL
Parlament Europejski popiera paszporty Covidowe. Fot. PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL
Unijne certyfikaty Covid mają zielone światło od Parlamentu Europejskiego. Będą obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy.

Certyfikaty mają ułatwić swobodne podróżowanie i przyczynić się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia restrykcji.

Parlament Europejski popiera paszporty Covidowe

Dziś na posiedzeniu plenarnym Parlament przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid-19 (obywatele Unii – wyniki głosowania: 546 za, 93 przeciw, 51 wstrzymało się; obywatele państw trzecich – 553 za, 91 przeciw i 46 wstrzymało się). W sumie w głosowaniu wzięło udział 690 eurodeputowanych.

Szczepienia a paszporty covidowe

Zanim doszło do głosowania, zorganizowano debatę, w której wypowiedzieli się przedstawiciele państw Unii Europejskiej. Były szef polskiego MSW Joachim Brudziński przemawiał w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

- Każdy obywatel Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Dlatego mój kraj - Polska - z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis i wyraża poparcie dla przedstawionego przez prezydencję tekstu zabezpieczającego kompetencje państw członkowskich do wprowadzenia obostrzeń w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej - mówił.

Zobacz także:

Co znajdzie się w paszporcie

Certyfikaty mają być nieodpłatnie wystawiane przez władze krajowe. Dokument (w trzech różnych rodzajach) ma potwierdzać, że osoba, która jest w jego posiadaniu poddała się szczepieniu przeciwko COVID-19, mają negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

System paszportów covidowych będzie obowiązywał od 1 lipca przez 12 miesięcy. Ważną informacją jest również to, że nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się. Certyfikaty nie zastąpią również obowiązujących dokumentów podróży.

WP, KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka