Największe emocje budzi wątek wpisu sprawcy do rejestru pedofilów. Komisja zwraca uwagę na to, że poszkodowany (ofiara) nie ma w tym momencie możliwości zaskarżenia postanowienia urzędu o odmowie wpisu do Rejestru. Aktualnie tylko sprawca może się odwoływać.
Innym wątkiem, który później może zostać podważony przed sądem jest nieprecyzyjny zapis dotyczący składu Komisji. Ustawa przewiduje w jakim składzie może być wydane postanowienie, ale nie określa w jakim ma toczyć się postępowanie wyjaśniające. Sprawca - w świetle obecnych przepisów - nie może też bronić się przed Komisją, co sprawia, że nie ma równości stron wobec prawa.
Tak nieprecyzyjne przepisy narażają poszkodowanych na kolejne cierpienie i poczucie wyrządzanych im krzywd. Nie publikujemy wszystkich zmian, których oczekuje Komisja. Natomiast sygnalizujemy, że trzeba ich wprowadzić bardzo dużo, aby nowy urząd mógł kompleksowo działać. Z naszych ustaleń wynika, że w Komisji jest już ponad 300 różnych postępowań.
Komisja złożyła też propozycje kompleksowych zmian w prawie karnym - w zakresie zwiększenia ochrony dzieci przed przestępstwami wykorzystania seksualnego (publikujemy ich zarys na skrinach).
Co na to prezydent Andrzej Duda?
Salon24.pl zapytał Kancelarię Prezydenta o przesłane przez Państwową Komisję ds. Pedofilii propozycje zmian. Zapytaliśmy o postępy i poprosiliśmy o deklarację dotyczącą terminu nadania projektom dalszej ścieżki legislacyjnej. Prosiliśmy o udzielenie odpowiedzi do poniedziałku (21 czerwca). Nie otrzymaliśmy jej.
Nieoficjalnymi kanałami ustaliliśmy, że odbyło się kilka spotkań roboczych pracowników prezydenta i członków Komisji w sprawie zmian w przepisach, a projekty być może zostaną skierowane do parlamentu jeszcze przed wakacjami.
Po tym jak projekty wyjdą z Kancelarii Prezydenta, trafią do parlamentu, w którym będą nanoszone ewentualnie poprawki, a później Sejm i Senat muszą przegłosować przepisy, aby stały się obowiązującym prawem.
W czwartek odbędzie się konferencja prasowa członków Komisji, podczas której zostaną poruszone m.in. wspomniane przez nas problemy. PKDP ma poinformować również o tym co dalej z dostępem do akt kościelnych, przedstawić statystyki, a także przekazać co znajdzie się w raporcie Komisji, który zostanie przedstawiony w lipcu.
Marcin Dobski, Mariusz Zielke
Komentarze