Gowin: "Koalicja Zjednoczonej Prawicy najlepsza dla Polski". A później wbija szpile w PiS

Jarosław Gowin: Zostajemy w Zjednoczonej Prawicy, ale... Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Gowin: Zostajemy w Zjednoczonej Prawicy, ale... Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Gowin zapewnił na konwencji Porozumienia, że jego partia pozostanie w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Jednocześnie zwrócił się do kierownictwa PiS, by "nauczyło się liczyć do 231", skrytykował TVP i określił działania Adama Bielana jako "hańbiące".

Początek kongresu wyborczego. Porozumienie wybiera przewodniczącego, praktycznie pewne jest, że zostanie nim Jarosław Gowin. Wicepremier wyszedł na mównicę, by podziękować za zaangażowanie wszystkim członkom ugrupowania. Podzielił się też uwagami na temat rządów w koalicji z PiS. 


Zobacz:

Gowin: Porozumienie zostanie w koalicji, ale jest wypychane przez PiS

Zimna wojna w Ministerstwie Rozwoju. Wzięli na celownik wiceministra

Pierwsze wypowiedzi Gowina nie mogły wzbudzić zastrzeżeń na Nowogrodzkiej. Na kongresie obecny jest szef Komitetu Wykonawczego klubu PiS Krzysztof Sobolewski. Zabrakło za to prezesa Jarosława Kaczyńskiego, choć lider PiS gościł na inauguracyjnej imprezie Partii Republikańskiej pod wodzą Adama Bielana.   

Zaczęło się niewinnie

- Sukces gospodarczy ostatnich lat to przede wszystkim zasługa milionów ciężko pracujących Polaków i setek tysięcy odważnych, polskich przedsiębiorców. Jednak sukcesów na taką skalę by nie było, gdyby nie przemyślane wsparcie ze strony rządu, wsparcie przygotowane przez ministrów Porozumienia - zaznaczył wicepremier Gowin. 

- Od sześciu lat współrządzimy Polską w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy. Te rządy dobrze służą naszej Ojczyźnie. Opowiadamy się za kontynuacją projektu Zjednoczonej Prawicy - zapowiedział lider Porozumienia. Przypomnijmy, że bez trzech posłów z koła Wybór Polska, koalicja rządząca liczy obecnie tylko 229, a formalnie gabinet Mateusza Morawieckiego jest mniejszościowy. Secesja kolejnych parlamentarzystów groziłaby stałą utratą większości przez obóz władzy. 

- W tym parlamencie nie da się zbudować innej stabilnej większości niż Zjednoczona Prawica. I nie da się zbudować stabilnej większości bez Porozumienia. Ci, którzy chcą nas wypchnąć, szkodzą koalicji. Co gorsza, szkodzą Polsce, bowiem w czasach walki z pandemią nasz kraj potrzebuje stabilnego rządu - mówił Gowin.  

PiS nie potrafi liczyć. Bielan? Hańba

Dalej polityk zarzucał PiS, że nie zna się na arytmetyce sejmowej, choć nie wymienił nazwy konkretnej partii. - Ktoś opowiadał, że wkrótce będzie 240 posłów bez Porozumienia. Dziś jest 229, jeśli ktoś myśli, że bez nas można utworzyć większość, to radzę, by nauczył się liczyć do 231 - kpił, a działania Adama Bielana - również niewspomnianego z nazwiska - nazwał mianem "hańbiących". 

Jak zaznaczył Gowin, rządy koalicyjne zmuszą do kompromisów. - Dojrzałość polityczna wymaga umiejętności zawierania kompromisów. I jasnego wyznaczenia granicy. Powiem dobitnie: są takie wartości, w których Porozumienie na żadne kompromisy nie pójdzie - deklarował w stronę PiS. 

- Jestem głęboko przekonany, że Polska potrzebuje partii centroprawicowej, prawdziwie patriotycznej, a zarazem partii konsekwentnie progospodarczej, prosamorządowej i proeuropejskiej. Partii, dla której służba Polakom i państwu jest nieporównanie ważniejsza, niż jakiekolwiek indywidualne interesy jednostek - ocenił. 

- Polska potrzebuje zjednoczenia, Polska potrzebuje wspólnoty, a nie folwarku politycznego. Potrzebuje jedności, poświęcenia a nie kumoterstwa. Potrzebuje wspólnoty, mądrości i odwagi. Naszego poświecenia, naszej mądrości, naszej odwagi. Potrzebuje odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia i taką wspólnotę wartości i wspólnotę ludzi, którzy konsekwentnie stoją za tymi wartościami widzę na tej sali. Jestem dumny, że mogę być liderem takiej partii - chwalił zaangażowanie Porozumienia.  

Podatki i krytyka TVP

Gowin wyraził zadowolenie z planu podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Sprzeciwia się za to podniesieniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, proponując wdrożenie ulg podatkowych dla biznesu. 

- Klasa średnia jest motorem rozwoju każdego społeczeństwa. W interesie nie samej klasy średniej, tylko całej Polski będziemy konsekwentnie przekonywać naszych partnerów ze Zjednoczonej Prawicy do przyjęcia rozwiązań podatkowych, które są sprawiedliwe i prorozwojowe - zapowiedział, dodając, że Porozumienie nie zagłosuje za podwyżkami podatków dla przedsiębiorców. 

- W czasach pandemii dobrze oceniana przez ekspertów pomoc dla firm powstawała w resorcie rozwoju. To Porozumienie, dzięki przywiązaniu do wolnego rynku i niskich podatków, ma najlepszy program gospodarczy dla Polski! - przekonywał Gowin. Do sukcesów Porozumienia zaliczył "najgłębszą reformę od 30 lat na polskich uczelniach". 

Szef Porozumienia uderzył w TVP. - Jest taka stacja telewizyjna, która dla ludzi naszej partii od wielu miesięcy drzwi są zamknięte. Nawet dla wicepremiera polskiego rządu - ubolewał Gowin.  

List prezesa Kaczyńskiego do członków Porozumienia

W imieniu lidera Zjednoczonej Prawicy list odczytał poseł PiS Krzysztof Sobolewski. Kaczyński zwrócił uwagę na konieczność jedności w koalicji rządzącej.

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka