Wariant delta COVID-19. „Lepiej się nie szczepić”. Ekspert dosadnie o teorii

„Lepiej się nie szczepić”. Ekspert dosadnie o teorii ws. wariantu delta. Fot. PAP/EPA/Dumitru Doru
„Lepiej się nie szczepić”. Ekspert dosadnie o teorii ws. wariantu delta. Fot. PAP/EPA/Dumitru Doru
Wariant delta rozprzestrzenia się w wielu krajach świata, które przywracają obostrzenia pandemiczne. Coraz częściej pojawiają się informacje, że nie chronią przed nim szczepionki, a nawet, że jest on groźniejszy dla osób zaszczepionych. Prof. Ernest Kuchar zabrał w tej sprawie głos.

Wariant delta jest bardziej śmiertelny wśród osób zaszczepionych - taka informacja wraca jak bumerang w internecie. Specjalista ds. chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Ernest Kuchar wyjaśnia w rozmowie z PAP: 

- Osoby, które chorują mimo szczepienia, to zwykle jednostki najsłabsze, osoby starsze i schorowane, które, jeżeli zachorują na COVID-19, to chorują ciężko chociażby z racji współistniejących schorzeń.

Wariant delta COVID-19. „Lepiej się nie szczepić”. Ekspert dosadnie o teorii

Kuchar dodaje, że śmiertelność spowodowana wariantem delta jest niska zarówno wśród osób nieszczepionych, jak i zaszczepionych. Podkreśla jednak, że wariant Delta może przełamać odporność poszczepienną niektórych osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Zobacz też:

- Osoby zaszczepione są chronione przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem. Konkluzja, „lepiej się nie szczepić” jest więc zdecydowanie błędna - przekonuje. I wskazuje, że taki wniosek może wynikać ze zbyt powierzchownej analizy danych. - A przed kolejną falą zachorowań mogą uchronić nas wyłącznie szczepienia - dodaje.

Wariant delta w Wielkiej Brytanii. Zaszczepieni umierają sześć razy rzadziej

Wariant delta w Wielkiej Brytanii odpowiada już za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Dane opublikowane przez Public Health England wskazują, że śmiertelność z powodu wariantu delta SARS-CoV-2 jest sześciokrotnie wyższa wśród osób w pełni zaszczepionych niż wśród tych, które nigdy nie otrzymały szczepionki. 

Wariant delta w Polsce jeszcze nie należy do dominujących. Do tej pory zanotowano u nas ok. 90 przypadków zakażeń. - To stanowi jednak poważne zagrożenie, ponieważ jako bardziej zakaźny w sprzyjających warunkach może się łatwo rozprzestrzenić - powiedział prof. Kuchar.

MD

Przeczytaj też: 

Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości