Ordo Iuris kontra Parlament Europejski ws. aborcji. Zapadł wyrok Sądu UE

Po wyroku TK wybuchły w Polsce protesty, a sędziów skrytykował europarlament w rezolucji.
Po wyroku TK wybuchły w Polsce protesty, a sędziów skrytykował europarlament w rezolucji.
Według Sądu Unii Europejskiej, Ordo Iuris nie ma prawa zakwestionować rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r. o "faktycznym zakazie aborcji" w Polsce.

- Sąd UE odrzucił jako oczywiście niedopuszczalną wniesioną przez Fundację Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris skargę o stwierdzenie nieważności rezolucji europarlamentu z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie faktycznego zakazu aborcji w Polsce - poinformował w mediach społecznościowych Ireneusz Kolowca, który zasiada w TSUE. 

 

Zobacz:

Parlament Europejski za "bezpieczną i legalną aborcją" 

Jest sensacyjny wyrok ETPC ws. sędziów. Polska musi im sporo zapłacić

Przypomnijmy, że Parlament Europejski 26 listopada 2020 r. przyjął rezolucję ws. „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. Była to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zawęził prawo do usuwania ciąży - pozostały przesłanki zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub poczęcie w wyniku przestępstwa. 

Rezolucja PE ws. aborcji w Polsce

Rezolucję europarlamentu poparło 455 eurodeputowanych, 145 było przeciw, zaś 71 europosłów wstrzymało się od głosu.

Europosłowie "zdecydowanie potępili" orzeczenie TK, dodając, że "orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet".

Zdaniem europosłów, "ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji".

Stali na stanowisku, że lekarze są zastraszani kodeksem karnym i nie będą wykonywać aborcji z obawy przed organami ścigania. 

"Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP" - głosi rezolucja.  

Pozew Ordo Iuris

Z takimi argumentami nie zgadzało się Ordo Iuris. - Wiele komentarzy wywołała rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Stwierdzono w niej m.in., że „dostęp do aborcji stanowi prawo człowieka”, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. PE w wielu punktach wchodzi też w suwerenne kompetencje państw członkowskich, chociażby poprzez apel o „niepublikowanie wyroku TK”. W rezolucji zniesławiony został także Instytut Ordo Iuris. W związku z tym, Instytut zapowiada skierowanie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz złożenie pozwu przeciwko Unii Europejskiej - argumentowali przedstawiciele organizacji. 

Czytaj też: 


GW

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo