Po wyroku TK wybuchły w Polsce protesty, a sędziów skrytykował europarlament w rezolucji.
Po wyroku TK wybuchły w Polsce protesty, a sędziów skrytykował europarlament w rezolucji.

Ordo Iuris kontra Parlament Europejski ws. aborcji. Zapadł wyrok Sądu UE

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Według Sądu Unii Europejskiej, Ordo Iuris nie ma prawa zakwestionować rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r. o "faktycznym zakazie aborcji" w Polsce.

- Sąd UE odrzucił jako oczywiście niedopuszczalną wniesioną przez Fundację Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris skargę o stwierdzenie nieważności rezolucji europarlamentu z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie faktycznego zakazu aborcji w Polsce - poinformował w mediach społecznościowych Ireneusz Kolowca, który zasiada w TSUE. 

 

Zobacz:

Parlament Europejski za "bezpieczną i legalną aborcją" 

Jest sensacyjny wyrok ETPC ws. sędziów. Polska musi im sporo zapłacić

Przypomnijmy, że Parlament Europejski 26 listopada 2020 r. przyjął rezolucję ws. „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. Była to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zawęził prawo do usuwania ciąży - pozostały przesłanki zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub poczęcie w wyniku przestępstwa. 

Rezolucja PE ws. aborcji w Polsce

Rezolucję europarlamentu poparło 455 eurodeputowanych, 145 było przeciw, zaś 71 europosłów wstrzymało się od głosu.

Europosłowie "zdecydowanie potępili" orzeczenie TK, dodając, że "orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet".

Zdaniem europosłów, "ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji".

Stali na stanowisku, że lekarze są zastraszani kodeksem karnym i nie będą wykonywać aborcji z obawy przed organami ścigania. 

"Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP" - głosi rezolucja.  

Pozew Ordo Iuris

Z takimi argumentami nie zgadzało się Ordo Iuris. - Wiele komentarzy wywołała rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Stwierdzono w niej m.in., że „dostęp do aborcji stanowi prawo człowieka”, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. PE w wielu punktach wchodzi też w suwerenne kompetencje państw członkowskich, chociażby poprzez apel o „niepublikowanie wyroku TK”. W rezolucji zniesławiony został także Instytut Ordo Iuris. W związku z tym, Instytut zapowiada skierowanie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz złożenie pozwu przeciwko Unii Europejskiej - argumentowali przedstawiciele organizacji. 

Czytaj też: 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo