Chcą odsunąć Czarzastego. Wielki konflikt w Lewicy

Czarne chmury nad Włodzimierzem Czarzastym. Fot. Twitter/@wlodekczarzasty
Czarne chmury nad Włodzimierzem Czarzastym. Fot. Twitter/@wlodekczarzasty
Politycy Nowej Lewicy spróbują obalić Włodzimierza Czarzastego z funkcji przewodniczącego. Zebranie zarządu partii odbędzie się już w najbliższą sobotę. Może być naprawdę gorąco!

- Mamy przygotowane różne scenariusze. Więcej w sobotę. Wszystko odbędzie się według reguł. Jeśli teraz się nie powiedzie, spróbujemy na następnym zarządzie – powiedziała portalowi wyborcza.pl osoba z kręgów dawnego SLD. Rozmówca dodał również, że funkcję przewodniczącego mógłby objąć prof. Bogusław Liberadzki – eurodeputowany.

Polecamy:

"Antyszczepionkowa propaganda leży w interesie wrogów Polski"

Kaczyński: PiS znowu ze zdecydowaną większością, zaraz mogą dołączyć kolejni!

Fundusz Odbudowy gwoździem do trumny?

Włodzimierz Czarzasty ma mieć coraz więcej niechętnych sobie osób wewnątrz partii. Część działaczy ma do niego pretensje, że Nowa Lewica głosowała w sprawie Krajowego Funduszu Odbudowy, tak jak posłowie Zjednoczonej Prawicy. Był to efekt wcześniej przeprowadzanych rozmów Czarzastego z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Po raz pierwszy przytrafił nam się przewodniczący, który po kryjomu spotyka się z PiS. Zataja to przed władzami partii, stawia przed faktem dokonanym własny klub, który o szczegółach dowiaduje się po negocjacjach – powiedziała portalowi wyborcza.pl osoba niechętna Czarzastemu.

Zawieszenie wiceprzewodniczącego

Włodzimierz Czarzasty w lipcu zawiesił w prawach członka partii wiceprzewodniczącego Marka Balta. Powodem miał być brak reakcji eurodeputowanego na sytuację w jego okręgu śląskim, któremu przewodniczy. W tamtejszym sejmiku lewicowi radni zagłosowali wraz z PiS w sprawie absolutorium i wotum zaufania wobec zarządu.

- W Nowej Lewicy kotłuje się i będzie to coraz bardzie widziane – oceniał były premier z ramienia SLD – Leszek Miller. – Napięcie rośnie od jakiegoś czasu, a właściwie od posiedzenia Rady Krajowej, gdzie Czarzasty przegrał 50 do 28 wniosek o zwołanie drugiej części konwencji – dodał obecny europoseł.

Nowa Lewica, czyli odejście od starej formuły

20 stycznia 2020 roku zarejestrowano ugrupowanie Nowa Lewica, w skład której weszły Wiosna Roberta Biedronia i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Choć formalny skrót formacji to SLD, niektórzy politycy i działacze tej partii mieli poczuć, jakby to był dla nich koniec. – Tysiące dzielnych ludzi lewicy traci swoją partię, z którą związali się na dobre i na złe – powiedział Leszek Miller w nagraniu, które umieścił na swoich mediach społecznościowych.

Były premier, a obecnie europoseł poinformował też, że odchodzi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale dodał przy tym: - To nie ja opuszczam Sojusz, tylko Sojusz opuszcza mnie. O Czarzastym Miller wypowiedział się natomiast na antenie radia RMF FM słowami: - Lata lecą, a Włodzimierz ciągle w młodzieżówce

Wyborcze koalicje Czarzastego

W roku wyborczym 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zdecydował się startować samodzielnie. W wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD współtworzyło koalicję z Platformą Obywatelską, Partią Zielonych, .Nowoczesną oraz Polskim Stronnictwem Ludowym, a także kilkoma pomniejszymi partiami politycznymi. Dało to Sojuszowi pięć mandatów dla swoich członków albo osób z rekomendacją partii.

Przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zdecydował się wejść do powstającej Koalicji Obywatelskiej, która niejako miała kontynuować projekt Koalicji Europejskiej. Stworzono wtedy Lewicę wraz z Wiosną Roberta Biedronia i Partią RAZEM. Koalicja pod nazwą Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskała wynik wyborczy na poziomie 12,56 proc., co przełożyło się 49 mandatów. 

Sukces z wyborów do Sejmu RP oznaczał dla liderów Lewicy – Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga – kontynuację inicjatywy. Następnym krokiem było więc wystawienie wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich. Został nim lider Wiosny, który zajął szóste miejsce z wynikiem 2,22 proc.

DS

Czytaj dalej:

Premier Morawiecki: "Chcemy szczepić dzieci poniżej 12. roku życia"

Nepotyzm u koalicjantów PiS. Co z żonami Ziobry i Ociepy, mężem posłanki Solidarnej Polski

Nowoczesne czołgi dla polskiej armii. Ważna konferencja Kaczyńskiego i Błaszczaka

Polska wprowadzi restrykcje jak we Francji? "Różne rozwiązania muszą być brane pod uwagę"

NIK kontra komisja ds. pedofilii. Nowe armaty od Banasia

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka