65 polskich dzieci uwięzionych przez powódź. Czekają na ewakuację

65 polskich dzieci uwięzionych przez powódź. Czekają na ewakuację. Fot. Flickr/Google Maps
65 polskich dzieci uwięzionych przez powódź. Czekają na ewakuację. Fot. Flickr/Google Maps
Polskie dzieci czekają na ratunek w ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. 65 uczniów spędzających tam wakacje zostało uwięzionych przez powódź.

Ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour, podobnie jak tysiące budynków w Belgii, jest odcięty od świata. Organizatorzy kolonii czekają na ewakuację, jednak władze belgijskie informują, że obecnie jest ona niemożliwa - informuje PAP.

Comblain-la-Tour. Ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej odcięty przez powódź

Wszystkie drogi dojazdowe są zalane w Comblain-la-Tour są zalane. Powódź zagraża mieszkańcom wielu regionów Belgii. Przez kraj od kilku dni przechodzą gwałtowne ulewy.

Czytaj też:

Jak powiedział PAP Piotr Ładomirski z Polskiej Macierzy Szkolnej, w budynku otoczonym obecnie ze wszystkich stron przez wodę przebywa 65 polskich dzieci i ich opiekunowie.

- W tej chwili do budynku można dostać się praktycznie tylko łodzią. Zalane są wszystkie drogi dojazdowe. Woda w niektórych miejscach sięga ponad metra głębokości. Czekamy na ewakuację. Liczymy, że władze belgijskie przeprowadzą ją w piątek – powiedział PAP.

Comblain-la-Tour. 65 polskich dzieci uwięzionych na wczasach w Belgii. „Są bezpieczni”

Dodał, że dzieci i opiekunowie są bezpieczni. „Mają dostęp do wody i jedzenia. W budynku jest nadal dostęp do energii elektrycznej” - wskazał. Z informacji PAP wynika, że w piątek do ośrodka ma zostać dostarczona żywność.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Barbara Wojda, która przebywa na miejscu w budynku z dziećmi, powiedziała PAP, że od 3-4 godzin woda się nie podnosi. - Przebywamy na pierwszym i drugim piętrze budynku i czekamy na ewakuację. Mamy nadzieję, że woda zacznie opadać i ewakuacja będzie możliwa – dodała.

Comblain-la-Tour. 65 polskich dzieci czeka na ewakuację

Konsul RP w Belgii Jacek Grabowski powiedział PAP, że jest w stałym kontakcie z ośrodkiem w Comblain-la-Tour i władzami belgijskimi.

- W tej chwil władze belgijskie nie mają pontonów do ewakuacji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Comblain-la-Tour czekają na pomoc z Francji. Władze zalecają, żeby dzieci pozostały w budynku. Informują, że jest to obecnie najbezpieczniejsze. Liczymy na szybką ewakuację - powiedział.

MD

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości