Kampania Przeciw Homofobii uruchomiła Program Ochrony Prawnej dla represjonowanych

Pixabay/gagnonm1993
Pixabay/gagnonm1993
Kampania Przeciw Homofobii to pozarządowa organizacja, która pomaga osobom nieheteronormatywym. Teraz aktywiści uruchomili Program Ochrony Prawnej, który ma bronić aktywistów i osoby wspierające środowiska LGBT+ przed represjami ze strony instytucji państwowych.

Program Ochrony Prawnej

Kampania Przeciw Homofobii uruchomiła program ochrony prawnej skierowany do osób, które w związku ze swoją aktywnością wspierającą osoby nieheteronormatywne spotykają się z represjami.

– Prawo używane jako narzędzie represji to chleb powszedni wszystkich, którzy walczą w Polsce o wolność, równość i godne życie dla siebie i swoich bliskich osób LGBT+. Zawsze staliśmy za nimi murem. Dziś oficjalnie uruchamiamy program ochrony prawnej – tłumaczyła Justyna Nakielska z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Karolina Gierdal, prawniczka z KPH wyjaśniła podczas konferencji prasowej zorganizowanej w pobliżu gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, że osoby, które mają problemy prawne w związku z działalnością na rzecz środowiska LGBT+ mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, reprezentację przez prawnika w sądzie lub prokuraturze. Zapowiedziała, że w niektórych, uzasadnionych przypadkach KPH pokryje koszty postępowania, a także będzie wspierać w nagłośnieniu danej sprawy.

– Każda sytuacja będzie indywidualnie oceniana. Mamy środki, które są przeznaczone na pomoc prawną. […] Jest również bardzo wiele adwokatów i adwokatek, którym los osób działających na rzecz większej sprawy leży na sercu i którzy są gotowi do świadczenia pomocy prawnej. Taką sieć prawniczą mamy rozbudowaną – wyjaśniała w rozmowie z PAP.

Zobacz także:

Program ma pomagać aktywistom i wszystkim, którzy wspierają osoby LGBT+

Programem zostały już objęte niektóre osoby, m.in.:

  • autorzy Atlasu Nienawiści, zasypywani pozwami o narażenie wizerunku za to, że na interaktywnej mapie Polski umieścili informacje o samorządach, które okrzyknęły się "strefami wolnymi od LGBT";
  • Marta Puczyńska oskarżona o uszkodzenie zabytku (chodzi o budynek MEN) poprzez umieszczenie na nich imion osób LGBT+ które popełniły samobójstwo ("ponieważ budynek jest ważniejszy niż ludzie");
  • Bart Staszewski, który za akcję dokumentujacą tzw. strefy wolne od LGBT jest ścigany w wielu miejscach w Polsce z wykroczeń ("co jest zwykłym nękaniem");
  • osoby, które pozwały TVP za homofobiczby pseudodokument "Inwazja";
  • Margot Szutowicz, w związku ze znieważaniem prezydenta czy naruszeniem uczuć religijnych.

Stop homofobii

– To program dla nauczycielki, która ma problemy, bo pomogła uczennicy, dla dyrektora, który nie dostosował się do wytycznych kuratorium oświaty i zorganizował "tęczowy piątek". Dla koleżanki z pracy, która w wielkiej korporacji ujmuje się za kolegą gejem i sama zostaje zwolniona – tłumaczyła adw. Gierdal.

Warto pamiętać, że osoby homoseksualne są wśród nas. Dzisiaj Polska zdobyła srebrny medal w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na antenie TVP wicemistrzynie w wioślarstwie opowiadały o ciężkiej pracy, którą wykonały przed wielką imprezą oraz emocjach jakie im towarzyszyły podczas udziału w zawodach. Na koniec medalistki zaczęły dziękować swoim bliskim i kibicom:

– Dziękujemy wszystkim kibicom, mężom, rodzinom, znajomym, którzy dzisiaj wstali... – wyliczała Maria Sajdak. W pewnym momencie jej koleżanka Katarzyna Zillmann chwyciła mikrofon dodając – I dziewczynom.

Wicemistrzyni olimpijska Katarzyna Zillmann od dwóch lat jest aktywistką, która walczy z homofobią. Wzięła udział m.in. w akcji "Sport przeciw homofobii".

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo