Większość Polaków popiera paszporty covidowe.
Większość Polaków popiera paszporty covidowe.

Sondaż: czy jesteśmy za przywilejami dla zaszczepionych? Odpowiedź może zaskoczyć

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Aż 60 proc. respondentów popiera paszporty covidowe na wzór francuski i profity, wynikające ze szczepień na COVID-19. Niewykluczone, że podczas czwartej fali pandemii zaszczepieni nie będą podlegać niektórym obostrzeniom.

Niemal 60 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” popiera wprowadzenie obowiązkowych paszportów covidowych, które uprawniają do wejścia do miejsc publicznych, przelotów czy przekraczania granic transportem lądowym. Przeciwnego zdania jest 37 proc. Polaków. Rząd ostrzega przed kolejną falą pandemii, w tej chwili jednak politycy gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego mówią przede wszystkim o tzw. modelu hybrydowym, w którym limity nie obowiązują zaszczepionych. 

Zobacz: 

Dodano, że aż 59 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS z okresu 31 lipca-1 sierpnia wskazuje, że zgadza się na wprowadzenie obowiązku pokazywania certyfikatów szczepień przy wejściu do różnych miejsc publicznych. W tym "zdecydowanie" to rozwiązanie popiera 33 proc., a „raczej tak” 26 proc. - podano. Jak czytamy, przeciwników tego rozwiązania jest zdecydowanie mniej, bo 37 proc. W tym 24 proc. jest zdecydowanie takim pomysłom przeciwnych, 13 proc. "raczej" im się sprzeciwia. Niezdecydowanych jest tylko 4 proc.

- W Polsce zdecydowaliśmy się na rozwiązanie hybrydowe. To znaczy: w konkretnych obszarach obowiązują limity osób, ale nie wlicza się do nich osób zaszczepionych. Teraz te limity są wysokie, bo sytuacja epidemiczna jest dużo lepsza. Jednak w momencie zwiększania się liczby zachorowań może zostać podjęta decyzja o zmniejszeniu limitów - przyznał w "Rzeczpospolitej" rzecznik rządu Piotr Muller.

- W takiej sytuacji osoby zaszczepione będą w dużo lepszej sytuacji. Np. w czasie imprez rodzinnych, w tym wesel. Każdy, kto nie jest zaszczepiony, musi się liczyć z tym, że zaostrzone zasady bezpieczeństwa epidemicznego mogą mu w przyszłości utrudnić korzystanie z niektórych usług. Dlatego już dzisiaj warto podjąć decyzję o szczepieniu – przede wszystkim z powodów zdrowotnych, ale również organizacyjnych – tłumaczył. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości