"Rzeczpospolita": Jest luka w lex TVN

flickr/Piotr Drabik, (CC BY-SA 2.0)
flickr/Piotr Drabik, (CC BY-SA 2.0)
Wbrew zapewnieniom PiS grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa – ostrzega Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) - organizacja branżowa na starcie prac nad ustawą w Senacie, alarmuje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Nie chcemy (ale moglibyśmy)

"Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15. [...] A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy" - "Rz" przypomina słowa posła PiS Marka Suskiego wypowiedziane w Sejmie 11 sierpnia.

Jak wyjaśniono, "tego dnia posłowie przystąpili do prac nad nowelizacją ustawy o RTV, która ma zmusić Amerykanów do odsprzedania udziałów w grupie TVN". "Opozycja ostrzegała, że konsekwencją może być zakup TVN przez Skarb Państwa, jednak PiS twierdził, że nie ma takich planów. Dowodem miała być wspomniana poprawka" - napisano, dodając, że "PiS wprowadził ją w zamian za pomoc Kukiz'15 w przeforsowaniu ustawy".

Zobacz: Od dziś stan wyjątkowy w pasie przygranicznym. Dziennikarzom i aktywistom wstęp wzbroniony

Jak wyjaśniono, poprawka "zakłada, że udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa".

Nieszczelny zapis

"Problem w tym, że poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Skierowała swoją opinię do Senatu, gdzie w poniedziałek mają ruszyć prace nad lex TVN" - alarmuje "Rz".

Zaznaczono, że "zdaniem PIKE »mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym«".

Zobacz: Andrzej Duda w takim towarzystwie cieszył się z goli Polaków. Skomentował mecz z Albanią

"Izba dowodzi np., że poprawka »nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje«" - napisano. "W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem" - przytoczono opinię PIKE.

Jak wyjaśniono PIKE zauważa, że "z ustawy o zasadach zarządzania mieniem, do której odsyła lex TVN, nie wynika, by państwową osobą prawną była fundacja spółek Skarbu Państwa".

Zobacz: Nergal wulgarnie zwyzywał Ukraińca w Uberze. Wywołał kuriozalną awanturę z błahego powodu

Przypomniano, że w poniedziałek ustawą mają zająć się trzy senackie komisje: Kultury, Praw Człowieka i Ustawodawcza. "Szef tej ostatniej, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, mówi, że podziela wątpliwości PIKE" - dodano.

Spory o fundacje

"Od lat trwają spory, czy fundacje spółek Skarbu Państwa są państwowymi osobami prawnymi. Np. kilka miesięcy temu Polska Fundacja Narodowa, w całości finansowana przez takie spółki, odmówiła przekazania dokumentów do kontroli NIK, twierdząc, że nie jest państwową osobą prawną" - przytoczono słowa Kwiatkowskiego.

Zobacz: Jarosław Gowin w Salonie24: Nowa centroprawica ma ofertę nawet dla 20-30 proc. wyborców

"Senator dodaje, że nie zdziwiłoby go, gdyby TVN chciała kupić właśnie PFN" - czytamy w "Rz". "Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy" - zacytowano opinię Kwiatkowskiego.

Zwrócono uwagę, że "PIKE w swojej opinii ostrzega, że krótkie vacatio legis może zmusić właściciela spółki do odsprzedaży swoich udziałów poniżej wartości".

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura