Kwota wolna i podwyższenie II progu podatkowego. Zapadły decyzje ws. Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział historyczną rewolucję w podatkach. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział historyczną rewolucję w podatkach. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rząd przyjął ostateczne projekty podwyższające kwotę wolną od podatku do 30 tys. złotych oraz drugi próg podatkowy do poziomu 120 tys. złotych. To sztandarowe zapowiedzi z Polskiego Ładu.

- W środę rząd przyjął projekty, które będą oznaczać historyczną obniżkę podatków - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Na reformie kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego w Polskim Ładzie zyska ok. 18 mln Polaków, czyli 90 proc. wszystkich Polaków płacących podatki albo zyska, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna - wskazywał premier. 

Zobacz: 

Rewolucja w Polskim Ładzie. Niższa niż 9 proc. składka zdrowotna, ale dojdzie nowy podatek

KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

Spięcie Kukiza z Mazurkiem w RMF FM. „Idź pan i sam zmieniaj ten ustrój”

Kwota wolna i II próg podatkowy

Obecnie podatki płaci się od kwoty 3 tys. złotych, za wyjątkiem najmniej uposażonych, którzy płacą od 8 tys. złotych - tłumaczył Morawiecki. Zmiana zasadnicza to poziom 30 tys. złotych zarobków rocznie, od których będzie się płaciło w Polsce podatki - przypomniał.  

 

Podatek dla wielkich firm

Ponadto wzrośnie próg podatkowy z 85 tys. złotych do 120 tys. Według Morawieckiego, "to zasadniczy instrument budowy polskiej klasy średniej". Nowością w systemie podatkowym będzie obciążenie od dochodu dla większych firm, które nie płacą w Polsce CIT-u. 

- Równie ważny jest podatek dla wielkich korporacjach zagranicznych. Kierujemy się wzorami amerykańskimi - powiedział szef rządu. Danina nałożona przede wszystkim na międzynarodowe koncerny ma dać budżetowi państwa zastrzyk w postaci 2 mld złotych rocznie. 

- Proponujemy rozwiązania, które są i dobre, rozwojowe i jednocześnie takie, które w większym stopniu obciążają największe firmy, te międzynarodowe i menedżerów wielkich korporacji. Dlatego też przyjęliśmy dzisiaj podatek od wielkich korporacji. Taki, dzięki któremu właśnie duże firmy, przede wszystkim międzynarodowe ma jednocześnie też obciążyć, gdy nie płacą one podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy, bardzo niewielki - sugerował Morawiecki. 

Składka zdrowotna 

Kolejną ważną zmianą, którą chce wprowadzić rząd, jest wdrożenie składki zdrowotnej w wysokości 4,9 proc. dla liniowych podatników. Inaczej będzie ona wyglądać w przypadku ryczałtowców. 

 

Budowa domów do 70 metrów kwadratowych 

Rada Ministrów zaaprobowała też nowe przepisy, zezwalające na budowę domów do zamieszkania z metrażem do 70 metrów kwadratowych, bez zbędnych formalności. Nie będzie potrzebna książka budowy i kierownicy prac poza wymogiem zgłoszenia. Morawiecki dodał też, że gdy zabraknie planu zagospodarowania przestrzennego, procedura potrwa 21 dni w celu uzyskania zezwolenia.

- To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności, własności i prywatności. Po to, żeby uwolnić energię Polaków, żeby Polacy rzeczywiście mogli szybko przystąpić do realizacji swoich marzeń - podkreślił premier. 

- Jeśli to nie jest na rękę wielkim firmom deweloperskim, to jest na rękę ludziom - oświadczył. 

GW

Lubię to! Skomentuj88 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka