Andrzej Duda nie chciał się spotkać z Angelą Merkel? Jest komentarz Kancelarii Prezydenta

Spotkanie Angeli Merkel z Andrzejem Dudą w 2018 roku, fot. KPRP
Spotkanie Angeli Merkel z Andrzejem Dudą w 2018 roku, fot. KPRP
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdża w sobotę z "pożegnalną wizytą" do Polski. Premier Mateusz Morawiecki wydaje obiad na jej cześć. Niemcy wystąpili o spotkanie również z prezydentem Andrzejem Dudą, ale głowy państwa nie będzie tego dnia w Warszawie.

Prezydent jedzie do Katowic

- Prezydent ma od lipca zaplanowany udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej Solidarności i będzie tego dnia w Katowicach - wyjaśnia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak dodał, na piątek planowana jest rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem poświęcona m.in. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Polecamy:

Nord Stream 2 kością niezgody?

Tymczasem, jak podaje PAP, nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Pałacu można usłyszeć, że pewne obawy przed spotkaniem z Merkel wzbudzała jej rola w powstaniu gazociągu NS2. "Ta budowa bardzo mocno naraziła bezpieczeństwo w regionie, a w sprawach NS2 i narażania niepodległości Ukrainy, Prezydent zawsze był bardzo zasadniczy" - powiedział anonimowy rozmówca.

Angela Merkel 20 sierpnia spotkała się z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji zapewniał, że kanclerz na zawsze pozostanie "mile widzianym gościem w Moskwie". Wyraził też nadzieję, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie ostatnim "wielkim projektem" Rosji i Niemiec.

Według Bloomberga Gazprom planuje 1 października uruchomić gazociąg Nord Stream 2. "Ukończenie tego długo oczekiwanego, ale wzbudzającego wielkie kontrowersje rurociągu, to także wygrana kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która od 10 lat wspierała projekt mimo krytyki ze strony kluczowych sojuszników, w tym USA" - komentuje Bloomberg.

Natomiast minister Kumoch nie chciał komentować tych spekulacji. - Prezydent ma od lipca zaplanowane ważne uroczystości upamiętniające doniosły rozdział w historii NSZZ "Solidarność", a prośba o spotkanie z kanclerz Merkel wpłynęła niedawno - powiedział.

Były szef MSZ Witold Waszczykowski uważa, że strona polska nie powinna mieć sobie nic do zarzucenia.

"Merkel w Warszawie. W 2007 obiecywała, że w drodze do Moskwy zatrzyma się w Warszawie, żeby skonsultować i uzgodnić wspólne stanowisko wobec Rosji. Nie dotrzymała zobowiązania. Nie mamy wobec niej zobowiązań" - napisał na Twitterze.


Premier ugości Merkel w Łazienkach Królewskich

Z kolei "Rzeczpospolita" pisze, że gabinet kanclerz Angeli Merkel wystosował zapytanie w sprawie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wiele tygodni temu i zwlekano z odpowiedzią. Zdaniem gazety rozmowa kanclerz Niemiec i prezydenta Polski mogłaby wpłynąć na zażegnanie sporu między naszym krajem a UE.

Kanclerz Niemiec w sobotę będzie przebywać z wizytą w Warszawie, podczas której spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Na jej cześć premier wyda obiad w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Kanclerz złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

To ostatnia oficjalna wizyta w Polsce kanclerz Angeli Merkel. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska.

Czytaj także:

ja

Lubię to! Skomentuj72 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka