Komisja Terlikowskiego przedstawiła raport ws. dominikanina Pawła M.

Komisja Ekspercka pod przewodnictwem Tomasza P. Terlikowskiego zaprezentowała raport na temat działania dominikanina Pawła M. oraz Instytucji Prowincji w jego sprawie.

Raport komisji na temat działania Pawła M.

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdziła Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

W streszczeniu wskazano, że pod wpływem praktyk religijnych o charakterze charyzmatycznym stopniowo ujawniały się w działalności i osobowości Pawła M. rysy coraz bardziej niepokojące. “Ze strony zakonu dominikańskiego nie było na to odpowiedniej reakcji. Skutki okazały się dramatyczne. Zakonnik dopuścił się ogromnych krzywd względem wielu osób, z którymi zetknął się w pracy duszpasterskiej” - piszą członkowie Komisji.

Polecamy:

Wskazują też, że działania Pawła M. wskazywały na postępującą deformację jego wewnętrznego życia religijnego. Uznał on bowiem, że jego powołaniem jest stworzenie (...) ‘nowej wspólnoty’ oraz zgromadzenia zakonnego, w których mógłby realizować jako przywódca i kierownik duchowy wyznawaną przez siebie wersję wiary chrześcijańskiej” - czytamy w opracowaniu.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów. Postawiono jej za cel zbadanie działań dominikanina Pawła M. w duszpasterstwie we Wrocławiu w latach 1996-2000 oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie. Komisja przygotowała też siedmiostronicowe streszczenie liczącego 258 stron Raportu (całość jest dostępna na stronie: info.dominikanie.pl).

Kim był dominikanin Paweł M.?

Ojciec Paweł M. był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu w latach 1996-2000. Miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną. Ponadto po latach wewnątrzzakonnych sankcji, w 2011 i 2018 roku, miał dopuścić się gwałtu na zakonnicy. Sąd Okręgowy w Katowicach zarządził w marcu trzymiesięczny, areszt dla zakonnika.

Paweł M. przebywał w izolacji w jednym z dominikańskich klasztorów. Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki wyjaśniał, że oskarżony ma zakaz noszenia stroju zakonnego oraz sprawowania czynności kapłańskich, a także kontaktowania się z osobami z zewnątrz.

W opublikowanym 7 marca br. oświadczaniu bracia Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu napisali, że "w ramach duszpasterstwa we Wrocławiu działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty, a jeden z zakonników miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, a także seksualną.

Zobacz więcej: Dominikanie zapowiadają komisję, która zajmie się przypadkami pedofilii w zakonie

Inicjatywa "Zranieni w Kościele"

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zwróciła uwagę, że doświadczenie pokazuje, iż pojawienie się w przestrzeni publicznej informacji o przestępstwach i nadużyciach popełnionych przez ludzi Kościoła "silnie wpływa na wiele osób, które zmagają się z ciężarem wspomnień i emocjonalnymi konsekwencjami bycia wykorzystanym". "Niektóre z nich decydują się wówczas na sięgnięcie po pomoc psychologiczną. Zdarza się, że wsparcia i rozmowy potrzebują wówczas także inni, głęboko poruszeni i dotknięci stanem Kościoła" - zaznacza inicjatywa "Zranieni w Kościele".

Zobacz też: Poruszający apel córki zamordowanego przez milicję Mariana Sawicza

Licząc się ze skutkami, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia kryzysowego. Psychoterapeuci będą dyżurować od środy 15 września, aż do niedzieli 26 września codziennie.

"Między godziną 19.00 a 22.00 pod numerem 800 280 900 będą dyżurować psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów" - poinformowano w komunikacie przekazanym w środę PAP.

Specjalny program interwencji kryzysowej finansowany jest ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo