Komisja Terlikowskiego przedstawiła raport ws. dominikanina Pawła M.

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Komisja Ekspercka pod przewodnictwem Tomasza P. Terlikowskiego zaprezentowała raport na temat działania dominikanina Pawła M. oraz Instytucji Prowincji w jego sprawie.

Raport komisji na temat działania Pawła M.

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdziła Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

W streszczeniu wskazano, że pod wpływem praktyk religijnych o charakterze charyzmatycznym stopniowo ujawniały się w działalności i osobowości Pawła M. rysy coraz bardziej niepokojące. “Ze strony zakonu dominikańskiego nie było na to odpowiedniej reakcji. Skutki okazały się dramatyczne. Zakonnik dopuścił się ogromnych krzywd względem wielu osób, z którymi zetknął się w pracy duszpasterskiej” - piszą członkowie Komisji.

Polecamy:

Wskazują też, że działania Pawła M. wskazywały na postępującą deformację jego wewnętrznego życia religijnego. Uznał on bowiem, że jego powołaniem jest stworzenie (...) ‘nowej wspólnoty’ oraz zgromadzenia zakonnego, w których mógłby realizować jako przywódca i kierownik duchowy wyznawaną przez siebie wersję wiary chrześcijańskiej” - czytamy w opracowaniu.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów. Postawiono jej za cel zbadanie działań dominikanina Pawła M. w duszpasterstwie we Wrocławiu w latach 1996-2000 oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie. Komisja przygotowała też siedmiostronicowe streszczenie liczącego 258 stron Raportu (całość jest dostępna na stronie: info.dominikanie.pl).

Kim był dominikanin Paweł M.?

Ojciec Paweł M. był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu w latach 1996-2000. Miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną. Ponadto po latach wewnątrzzakonnych sankcji, w 2011 i 2018 roku, miał dopuścić się gwałtu na zakonnicy. Sąd Okręgowy w Katowicach zarządził w marcu trzymiesięczny, areszt dla zakonnika.

Paweł M. przebywał w izolacji w jednym z dominikańskich klasztorów. Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki wyjaśniał, że oskarżony ma zakaz noszenia stroju zakonnego oraz sprawowania czynności kapłańskich, a także kontaktowania się z osobami z zewnątrz.

W opublikowanym 7 marca br. oświadczaniu bracia Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu napisali, że "w ramach duszpasterstwa we Wrocławiu działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty, a jeden z zakonników miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, a także seksualną.

Zobacz więcej: Dominikanie zapowiadają komisję, która zajmie się przypadkami pedofilii w zakonie

Inicjatywa "Zranieni w Kościele"

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zwróciła uwagę, że doświadczenie pokazuje, iż pojawienie się w przestrzeni publicznej informacji o przestępstwach i nadużyciach popełnionych przez ludzi Kościoła "silnie wpływa na wiele osób, które zmagają się z ciężarem wspomnień i emocjonalnymi konsekwencjami bycia wykorzystanym". "Niektóre z nich decydują się wówczas na sięgnięcie po pomoc psychologiczną. Zdarza się, że wsparcia i rozmowy potrzebują wówczas także inni, głęboko poruszeni i dotknięci stanem Kościoła" - zaznacza inicjatywa "Zranieni w Kościele".

Zobacz też: Poruszający apel córki zamordowanego przez milicję Mariana Sawicza

Licząc się ze skutkami, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa "Zranieni w Kościele" zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia kryzysowego. Psychoterapeuci będą dyżurować od środy 15 września, aż do niedzieli 26 września codziennie.

"Między godziną 19.00 a 22.00 pod numerem 800 280 900 będą dyżurować psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów" - poinformowano w komunikacie przekazanym w środę PAP.

Specjalny program interwencji kryzysowej finansowany jest ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo