Rzecznik KE poparł Polskę. Padły ostre słowa o Łukaszence

Aleksandr Łukaszanka / fot. Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News
Aleksandr Łukaszanka / fot. Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News
Rzecznik Komisji Europejskiej podczas konferencji prasowej w Brukseli, odniósł się do sytuacji na granicy Unii a Białorusi. Oznajmił, że Aleksandr Łukaszenka odpowiada za okoliczności, w których oszukani ludzie utkwili między granicami.

Rzecznik KE o Łukaszance: „Osoba, która twierdzi , że jest prezydentem Białorusi”

Peter Stano, Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że ludzie, którzy utkwili między zewnętrzną granicą Unii a białoruską granicą, to sytuacja spowodowana przez pana Łukaszenkę. Osobę, która twierdzi, że jest prezydentem Białorusi. Ale nie ma do tego legitymacji. Zorganizował on nieuczciwe wybory (...) i nie tylko. Wciąż prześladuje swoich obywateli, ale też wykorzystuje ciężką sytuację migrantów, żeby używać ich, jako narzędzia politycznej presji przeciwko UE. Jest to nie do zaakceptowania – zaakcentował rzecznik KE.

Zobacz także: List protestujących medyków do Kaczyńskiego. „Ochrona zdrowia kona”

Sytuacja na granicy Unii a Białorusi jest rezultatem działań Łukaszenki

Stano dodaje - Jakkolwiek ciężka nie byłaby sytuacja biednych ludzi, którzy utknęli między granicą Unii a Białorusi, jest to rezultat działań Łukaszenki.

Zobacz także: Grzegorz Braun do ministra Niedzielskiego: Będziesz pan wisiał

Mówi - W tchórzliwy i nieludzki sposób wykorzystuje on ich i zwodzi, żeby przybyli na Białoruś i próbowali przedostać się do UE. Unia Europejska bardzo jasno mówi, że nie akceptuje wykorzystywania ludzi do celów politycznych. Ale to jest właśnie to, co pan Łukaszenka robi – zaznaczył przedstawiciel KE.

UE próbuje rozwiązać problem

Peter Stano zapewnił też, że unijna dyplomacja jest zaangażowana w kontakty z krajami pochodzenia migrantów, próbując rozwiązać ten problem i zapobiec ich dalszej instrumentalizacji.

Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Zobacz także: Uważaj na ceny w sklepie! UOKiK: Co drugi sprzedawca wprowadza w nas w błąd

UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego, twierdząc, że z powodu restrykcji Zachodu "nie ma środków ani sił" na wstrzymywanie nielegalnej migracji.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka