Poseł PiS o Turowie: Niedługo w Unii uznają, że loty samolotami są szkodliwe dla powietrza

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Następuje ideologizacja ekologii. Niebawem lotnictwo cywilne zostanie uznane za źródło szkodliwych dla powietrza substancji. Przykład składnia do refleksji na poziomie europejskim. Zastanowienia się, w którą stronę to zmierza. Decyzja TSUE nie przysparza dobrych ocen instytucjom europejskim – mówi Salonowi 24 Jerzy Polaczek, były minister transportu, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Co w praktyce oznaczają ostatnie decyzje w sprawie elektrowni Turów?

Jerzy Polaczek: W praktyce oznacza wprowadzenie bardzo groźnej praktyki w europejskim trybunale, polegającej na jednoosobowym podjęciu decyzji zamykającej wielki zakłada produkcyjny. Decyzji polegającej na pozbawieniu wielu ludzi pracy i na odcięciu od energii elektrycznej tysięcy mieszkańców Polski. To rzecz niedopuszczalna. A z punktu widzenia stosunków bilateralnych, powstrzymuję zdanie premiera Mateusza Morawieckiego. To rzecz do polubownego rozwiązania między Polską i Republiką Czeską. A sama decyzja o karach jest – nawet jeśliby przyjąć argumentację Czechów – niewspółmierna co do skali samego sporu. Strona polska, rząd, Polska Grupa Energetyczna, ale też strona czeska mają możliwość do polubownego rozstrzygnięcia sporu i myślę, że to porozumienie będzie osiągnięte.

Przeczytaj też:

TSUE, Turów a sprawa Polska.. kilka ciekawostek

Jednak eksperci podnoszą, że strona polska popełniła błąd na początku, w fazie negocjacji, teraz jednak to Czesi nie są skłonni do rozmów. Porozumieniu nie sprzyjają też chyba planowane za trzy tygodnie wybory w Republice Czeskiej?

Jest ta koincydencja czasowa. Na pewno decyzja ta i spór zostały też wykorzystane do przypuszczenia ataku na Polskę. I zobowiązania Polski do płacenia tych codziennych kar. To decyzja absurdalna, mająca wpływ na los tysięcy ludzi, głównie z rejonu turoszowskiego. Liczę jednak na to, że w tym wypadku do polubownego rozwiązania sprawy dojdzie.

Niezależnie od tego, jak to się skończy to cała sprawa wpisuje się w coraz modniejszy trend wymogów ekologicznych dla gospodarek krajowych. Czy jesteśmy przygotowani na całkowitą i kosztowną przebudowę gospodarki, która nas czeka?

Koszty tych wymogów „ekologicznych” trzeba dokładnie liczyć. Cudzysłów jest tu uzasadniony, bo następuje ideologizacja ekologii. Niebawem lotnictwo cywilne zostanie uznane za źródło szkodliwych dla powietrza substancji. Mamy też obszary świata, gdzie te procesy ekologiczne są zdecydowanie mniej obciążające dla gospodarki. Przykład Turowa jest bardzo ważny, bo składnia do refleksji na poziomie europejskim. Zastanowienia się, w którą stronę to zmierza. Decyzja TSUE nie przysparza dobrych ocen instytucjom europejskim nawet zakładając opieszałość rozmów między PGE i stroną czeską.

Przeczytaj też:

Niemcy polegają na węglu brunatnym. Polityk PiS: UE nie nakazuje im zamykania kopalń

Legenda "Solidarności": Tusk ministrantem "dobrego Kościoła". Donald wie jak wygrać z PiS

Nasz system płacenia składek jest chory, należy go jak najszybciej zmienić!

Warzecha: Śledzę politykę i gospodarkę od lat. Po raz pierwszy jestem naprawdę przerażony


Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka