Izrael. Nauczyciele bez certyfikatu covidowego nie będą otrzymywać pensji

Ultraortodoksyjni Żydzi w Izraelu. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Ultraortodoksyjni Żydzi w Izraelu. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatu covidowego od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych pomieszczeniach i wypłacać pensji - podaje w czwartek portal Times of Israel.

Zielony certyfikat w Izraelu

Konieczne zaświadczenie, zwane w Izraelu zielonym certyfikatem, to dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona na Covid-19, wyzdrowiała, lub ma aktualny, negatywny test na koronawirusa.

Polecamy:

Sadurski kontra Kurski. Proces o "goebbelsowskie media". Zapadł wyrok

Ordyński o koncesji dla TVN: Rząd PiS jest mistrzem we wprowadzaniu i wyprowadzaniu kozy

Brak zielonego certyfikatu będzie uznawany za powód nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy i nie będzie pozwalał na podjęcie zdalnego nauczania, toteż za okresy takiej absencji nauczyciele nie otrzymają honorariów - ogłosił resort.

Zielony certyfikat jest wymagany od nauczycieli od 2 września, czyli od początku roku szkolnego. Ale jak dotąd osoby, które go nie posiadały nadal otrzymywały pensję - wyjaśnia Times of Israel.

Kontrowersyjna decyzja dzieli środowisko nauczycielskie

Szef Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Średnich Ran Erez powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wprawdzie popiera obowiązek posiadania certyfikatu, ale jest przeciwny odbieraniu nauczycielom możliwości zarabiania dzięki telepracy.

Erez proponuje, by umożliwić mimo wszystko nauczycielom bez certyfikatu prowadzenie pewnych zajęć zdalnie, np. indywidualnych lekcji dla uczniów odbywających kwarantannę.

Od 1 września wszystkie przedszkolaki i wszyscy uczniowie są proszeni o przedstawienie w szkołach deklaracji rodziców, która potwierdzi, że zbadali oni w domu swoje dzieci, a wyniki wskazują, że nie są one zainfekowane.

Dzieci, które otrzymały pozytywny wynik testu antygenowego są kierowane na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR.

Rodzice wszystkich niezaszczepionych przeciw Covid-19 dzieci w Izraelu są zachęcani do przeprowadzenia w domu szybkiego i darmowego testu antygenowego. 

KW

Czytaj dalej:

Nie żyje biskup Edward Janiak. Miał 69 lat

Medycy po spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia stawiają kolejne ultimatum

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wizytę w Budapeszcie. Nie chce widzieć premiera Czech

Dziennikarz TVN: "Szacunek dla Roberta Mazurka, że udało mu się zaprosić tych ludzi"

Afera Amber Gold. Katarzyna P. na wolności, Marcin P. zostaje w areszcie

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości