Nie żyje biskup Edward Janiak. Miał 69 lat

Biskup Edward Janiak, fot. archiwalne, episkopat.pl
Biskup Edward Janiak, fot. archiwalne, episkopat.pl
Zmarł biskup Edward Janiak. Informację o śmierci duchownego potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Był biskupem wrocławskim i kaliskim. W marcu został ukarany przez Watykan za tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

Biskup Janiak - działalność duszpasterska

Biskup Edward Janiak był biskupem pomocniczym wrocławskim w latach 1996–2012, biskupem diecezjalnym kaliskim w latach 2012–2020, od 2020 biskupem seniorem diecezji kaliskiej. Doktoryzował się z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. Był sekretarzem kardynała Henryka Gulbinowicza, a także pierwszym dyrektorem Caritasu archidiecezji wrocławskiej. W 2011 papież Benedykt XVI mianował go członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Został też członkiem Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji.

Polecamy

Zarzuty pod adresem bp. Janiaka

W maju br. w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” pojawiło się oskarżenie pod adresem biskupa Janiaka. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich.

Chodziło o to, że pomimo powiadomienia go o przypadkach wykorzystania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza z diecezji kaliskiej, nie wszczął wobec niego postępowania kanonicznego ani nie zakazał mu posługi kapłańskiej, a także jako biskup pomocniczy wrocławski brał udział w skierowaniu prezbitera z zarzutami o czyny pedofilne do pracy w diecezji bydgoskiej. Hierarcha miał również zabiegać o doprowadzenie do święceń diakonatu kleryka, przejawiającego skłonności homoseksualne i przechowującego na swoim komputerze materiały z pornografią, także dziecięcą, a wobec rektora, który sprzeciwił się tym święceniom, stosować mobbing.

Spór duchownego z prymasem Polakiem

Po jego emisji 16 maja delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy”. Zaznaczył, że „nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności”. Zwrócił się wówczas za pośrednictwem nuncjatury do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

Bp Janiak 15 czerwca rozesłał do biskupów w kraju list, w którym skrytykował działania prymasa Wojciecha Polaka i poddał w wątpliwość wybór i działania Fundacji św. Józefa KEP, której celem jest wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne.

Watykan nakłada karę

Stolica Apostolska podjęła postępowanie ws. zaniedbań biskupa Edwarda Janiaka oraz abp. Sławoja Leszka Głódzia, również wymienionego w filmie Sekielskich, dotyczących molestowania nieletnich przez księży.

Ordynariusz diecezji kaliskiej oraz abp senior Sławoj Leszek Głódź otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Na początku czerwca bp Edward Janiak został przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał 3,44 promila alkoholu we krwi.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo