Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Toksyczna chmura zmierza do Polski

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja w La Palma. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie. W powietrze wzbiły się kłęby toksycznego dymu. Teraz z wiatrem zmierzają w kierunku Europy Środkowej. Jutro dotrą do Polski.

Do erupcji wulkanu Teneguia doszło w miejscowości Todoque na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie). Przed wybuchem nastąpiły silne wstrząsy sejsmiczne. Lawa zalała niemal 170 hektarów terenu. Płynąca w kierunku morza magma zniszczyła nawet 350 budynków.

Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować  tzw. kwaśne deszcze


Toksyczny pył pokrył wszystko w rejonie wyspy. To wyrzucane w powietrze ogromne ilości dwutlenku siarki, które w wyniku dalszego utlenienia przechodzi w trójtlenek siarki. Połączone z cieczą tworzą kwas siarkowy. Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów.

Toksyczny pył kieruje się w stronę Europy Centralnej. W sobotę może się rozciągać na niebie od południowej Francji, po zachodnie Włochy.


W niedzielę chmura dotrze do Polski. Wówczas będzie charakteryzowała się już dużo mniejszą gęstością, choć nie oznacza to, że nie jest w ogóle szkodliwa.

Wulkan może pozostać w stanie erupcji przez wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy, w zależności od ilości zebranej pod powierzchnią magmy. Lawa wydostaje się przez 9 szczelin w południowym obszarze Combre Vieja, jednym z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Erupcja wulkanu spowodowała podniesienie się wyspy La Palma już o 25 cm.

Czytaj też:

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Wybuch wulkanu w Hiszpanii.fot.PAP/EPA/MIGUEL CALERO
Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości