37 lat temu został zamordowany ks. Popiełuszko. Morawiecki: To symboliczny dzień

Grób księdza Jerzego Popiełuszki. fot. PAP/Tomasz Gzell
Grób księdza Jerzego Popiełuszki. fot. PAP/Tomasz Gzell
Dziś symboliczny dzień: 19 października w 1984 r. zamordowany został ks. Popiełuszko - mówił w PE premier Mateusz Morawiecki. Solidarność i Solidarność Walcząca walczyły wtedy o wolność i demokrację, a niektórzy, którzy się tutaj wypowiadali, byli po kompletnie innej stronie - dodał.

- Wiele razy mówiłem, jak ważną postacią dla Polski, ale także dla mojej rodziny, jest ks. Jerzy Popiełuszko; nie mogło mnie zabraknąć dzisiaj, w rocznicę śmieci, na Jego grobie przy kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie - podkreślił  premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki złożył wieniec przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki

Premier Morawiecki podczas swego wystąpienia w Parlamencie Europejskim przypomniał, że dzisiaj jest symboliczny i bardzo ważny dla Polski dzień. - 19 października w 1984 roku zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko - powiedział.

- Solidarność i Solidarność Walcząca, której byłem członkiem, walczyła wtedy o wolność i demokrację, a niektórzy, którzy się tutaj wypowiadali, byli po kompletnie innej stronie - ocenił. - Myślę, że to też jest symboliczne, gdzie oni siedzą dzisiaj i gdzie siedzimy my - dodał.

O godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odprawiona została msza św., podczas której wierni modlili się o kanonizację kapelana Solidarności.

Premier złożył wieniec przed grobem ks. Jerzego po powrocie ze Strasburga, gdzie wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim.

image
Składanie kwiatów w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. fot. PAP/Tomasz Gzell

Męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Msza święta w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Msza święta w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki . fot. PAP/Tomasz Gzell

Wierni modlą się o kanonizację ks. Popiełuszki

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. W imieniu papieża Benedykta XVI odczytał on akt beatyfikacyjny. W uroczystości uczestniczyło wówczas ok. 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów i 1,6 tys. kapłanów

Proces kanonizacyjny został otwarty 20 września 2014 r. w diecezji Créteil we Francji. Powodem był domniemany cud za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki. Chodzi o uzdrowienie mężczyzny doświadczonego chorobą nowotworową. Proces na etapie diecezjalnym w Créteil zakończył się we wrześniu 2015 r. Dokumenty zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Zgodnie z procedurami najpierw sprawę badają lekarze, którzy mają potwierdzić, że poprawa zdrowia jest niewytłumaczalna z punktu widzenia medycznego i trwała. Następnie komisja teologów musi zatwierdzić przekonanie, że uzdrowienie to dokonało się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura