Kongres USA - wysłuchanie na temat "erozji demokracji" w Polsce i na Węgrzech

Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce. Fot. PAP
Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce. Fot. PAP
Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce - ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin.

Polska i Węgry na celowniku Kongresu USA?

"Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce - sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej - przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa" - napisano w komunikacie komisji. Jak dodano, na rząd Viktora Orbana osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

Polecamy:

Polacy chcą mediów i organizacji humanitarnych na terenie stanu wyjątkowego

„Wzrosła śmiertelność wśród pacjentów z COVID-19, zwłaszcza niezaszczepionych”

"W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi" - głosi komunikat. Wysłuchanie ma na celu "zbadanie erozji norm demokratycznych" i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

"Polska jest ważnym sojusznikiem"

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

– Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje – powiedział rozmówca PAP. Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej politycznie niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbana wśród części amerykańskich konserwatystów. – Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

KW

Czytaj dalej:

Duda spotkał się z Macronem. "Rozpoczynamy zacieśnioną współpracę"

Szef KRRiT wnioskuje o zbadanie zgodności ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją

Paulo Sousa ma koronawirusa. Był zaszczepiony

Awantura na komisji ws. raportu NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Wójcik robi szopkę

"Rząd powinien posłuchać Kościoła i zgodzić się na korytarze humanitarne dla uchodźców"

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka