Brytyjczyk odbudowuje samolot. W ten sposób chce złożyć hołd Polakom

Wikimedia Commons, Public domain
Wikimedia Commons, Public domain
Brytyjczyk wziął sobie za cel odbudowanie Spitfire'a, na którym walczyli polscy lotnicy. W ten sposób chce im złożyć należny hołd.

Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legac  podjął się rekonstrukcji samolotu. W ten sposób chce okazać wdzięczność Polakom za wkład II wojnę światową i oddać tym samym hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli w tym czasie w Wielkiej Brytanii.

Myśliwiec latający w barwach Dywizjonu 303

Scott Booth podjął się ambitnego zadania - odbuduje latający w barwach Dywizjonu 303 myśliwciec Supermarine Spitfire P8331 "Sumatra", w którym 27 czerwca 1941 r. zginął zestrzelony nad Coquelles we Francji dowódca 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego major Piotr Łaguna.

W kwietniu 2020 r. Laguna’s Spitfire Legacy – powołana do tego organizacja charytatywna – uzyskała od brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) zgodę na rekonstrukcję i ponowne zarejestrowanie samolotu.

- Ostatnim pilotem tego samolotu był major Piotr Łaguna, stąd nazwa projektu, ale tak naprawdę używamy jego nazwiska, by opowiedzieć historię wszystkich 18 tys. członków Polskich Sił Powietrznych, tych niesamowitych pilotów, ale także mechaników i personelu naziemnego. Bez umiejętności wojskowych polskich pilotów myśliwców i bombowców bitwa o Wielką Brytanię mogła się zakończyć inaczej i wynik wojny mógł być inni – mówi w rozmowie z PAP Booth.

Zobacz: Polska oswojonym zwierzątkiem Niemiec? Porównanie Adama Bodnara

Mężczyzna nie ma nawet polskich korzeni

Scott Booth jest byłym komandosem Royal Marines. W tej chwili pracuje jako manager w firmie produkującej sprzęt medyczny. Co ciekawe, nie ma ani polskich korzeni, ani żadnych rodzinnych związków z Polską, a jeszcze kilka lat temu jego wiedza na temat polskich lotników w Wielkiej Brytanii ograniczała się do ogólnie znanych, podstawowych faktów. Zainteresowanie historią polskiego Dywizjonu 303, w tym w szczególności Spitfire’a P8331 zawdzięcza wyłącznie przypadkowi.

Jak wyjaśnia mężczyzna, w październiku 2016 r. miał okazję przelecieć się zabytkowym Spitfire’em, a czekając na lot zauważył stolik wykonany z silnika Rolls-Royce Griffon, który był używany w późniejszych wersjach tego samolotu. I zapragnął mieć podobny.

- Spędziłem prawie dwa lata szukając takiego silnika, a gdy znalazłem i kupiłem na eBay starszy model – Rolls-Royce Merlin - chciałem się czegoś dowiedzieć na temat tego konkretnego egzemplarza. Wiadomo było, że Spitfire, z którego pochodził ten silnik, został odnaleziony we Francji w 1986 r., był zestrzelony w 1941 r., a pilotem był Polak Piotr Łaguna. Chciałem się czegoś więcej dowiedzieć, więc zacząłem niemal detektywistyczne poszukiwania, aby wyjaśnić jaka była historia tego samolotu, tego dywizjonu, tego człowieka. Wtedy nie wiedziałem nic na temat żadnego z tych punktów – opowiada Booth.

Zobacz: Polska adwokatka na łamach "Der Spiegel": UE musi zakręcić Polsce kurek z pieniędzmi

Sam odtworzył całą historię maszyny

- W wolnym czasie zbierałem informacje z ministerstwa obrony, z archiwów narodowych, od różnych historyków i przez następne dwa lata odtworzyłem całą historię tego samolotu. Udało się ustalić każdy dzień jego lotów, każdy pojedynczy lot, który wykonał i nazwisko każdego pilota, który nim latał podczas każdej z tych misji, to, które samoloty wroga zniszczył, które prawdopodobnie zniszczył, a które uszkodził. Samolot zresztą sam w sobie jest niesamowity, bo to Spitfire F Mk IIB, a na świecie pozostały jeszcze tylko dwa takie, więc jest to unikat – podkreśla.

Poszukiwania Bootha pozwoliły mu m.in. odnaleźć mieszkających w Australii krewnych Piotra Łaguny. Niedługo później jego detektywistyczna pasja zaczęła się krystalizować w projekt nazwany Laguna’s Spitfire Legacy. Początkowo miał on charakter w głównej mierze edukacyjny. Mężczyzna wraz ze swoim zespołem prezentował części samolotu i pamiątki na temat polskich lotników podczas pokazów lotniczych, Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii czy podobnych imprez.

- Uważam, że historia tych polskich lotników powinna być opowiadana we współczesnej Wielkiej Brytanii. Dzięki temu Spitfire’owi możemy przedstawiać szerszą historię, inspirować młode pokolenie – mówię tu o dzieciach Polaków, którzy przybyli 15-20 lat temu – by byli dumni ze swoich przodków, z ich kultury, historii, mieli poczucie, że ona jest też częścią brytyjskiej historii – wyjaśnia.

Zobacz: Tragiczny wypadek w Śląskiem. Volkswagen zderzył się z autobusem

Inicjator projektu ubolewa nad stanem wiedzy współczesnych Brytyjczyków

Inicjator projektu Laguna’s Spitfire Legacy jest zdania, że współczesne młode pokolenie Brytyjczyków zbyt mało wie nie tylko na temat wkładu polskich lotników w II wojnę światową, ale nawet na temat bitwy o Wielką Brytanię.

- W szkołach ten temat jest ledwie poruszany, bez wdawania się w szczegóły, nawet jeśli chodzi o brytyjskie dywizjony, więc sądzę, że ich wiedza jest na takim minimalnym poziomie. Moje pokolenie ma znacznie większą, bo z jednej strony słuchało opowieści od swoich dziadków, którzy walczyli w wojnie, a z drugiej strony w czasach mojego dzieciństwa, pod koniec lat 70. i na początku 80. było mnóstwo filmów wojennych, w których piloci byli bohaterami. Jeśli chodzi i młodsze pokolenie, jest inaczej – i o ile rodzice nie zaszczepiają takich zainteresowań, to tej wiedzy brakuje – mówi.

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura