Frederik Willem de Klerk, fot. PAP/EPA/BAS CZERWINSKI
Frederik Willem de Klerk, fot. PAP/EPA/BAS CZERWINSKI

Zmarł ostatni biały prezydent RPA Frederik Willem de Klerk

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W wieku 85 lat zmarł Frederik Willem de Klerk, ostatni biały prezydent RPA, któremu za zasługi dla zniesienia apartheidu i demokratyzacji kraju przyznano Pokojową Nagrodę Nobla.

De Klerk był prezydentem w latach 90.

De Klerk chorował na raka. „Były prezydent FW de Klerk zmarł spokojnie w swoim domu w Fresnaye (na przedmieściach Kapsztadu) tego ranka po zmaganiach z międzybłoniakiem” – poinformowała FW de Klerk Foundation.

De Klerk był prezydentem RPA od września 1989 roku do maja 1994 roku. 2 lutego 1990 wygłosił słynne przemówienie, nazwane później przemówieniem o przełomie, które zapoczątkowało kurs łagodzenia i ostatecznie likwidacji apartheidu w RPA. Podjął decyzje o zniesieniu stanu wyjątkowego oraz uwolnieniu więźniów politycznych, w tym Nelsona Mandeli. W 1994 doprowadził do pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, na skutek których władzę w RPA uzyskała czarnoskóra większość.

Zdobył Pokojową Nagrodę Nobla

Za zasługi dla demokratycznej transformacji i pokojowego zakończenia rządów białej mniejszości został w 1993 roku nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla, którą otrzymał wspólnie z Nelsonem Mandelą.

Po wyborach z 1994 został zastąpiony przez Mandelę na stanowisku prezydenta, pozostał jeszcze do 1996 na stanowisku II wiceprezydenta (I wiceprezydentem został Thabo Mbeki). W 1997 wycofał się z życia politycznego.

image
De Klerk i Nelson Mandela, fot. PAP/EPA/STR.

Był postacią kontrowersyjną

Według agencji AP de Klerk był jednak w RPA postacią kontrowersyjną, a wielu obwiniało go za przemoc w stosunku do czarnoskórych mieszkańców i działaczy sprzeciwiających się apartheidowi w czasie jego prezydentury. Niektórzy biali obywatele RPA oceniali zaś jego wysiłki na rzecz zakończenia apartheidu jako zdradę.

W późniejszych latach głośne były sprawy rozwodu de Klerka (1998) oraz zabójstwa (prawdopodobnie na tle rabunkowym) jego byłej żony (2001).

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka