Aleksander Ładoś. fot. Wikimedia
Aleksander Ładoś. fot. Wikimedia

Aleksander Ładoś nie otrzyma tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Instytut Yad Vashem nie przyzna tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata polskiemu dyplomacie Aleksandrowi Ładosiowi, który podczas wojny ratował Żydów. Tytułu nie otrzyma też Stefan Ryniewicz - zastępca Ładosia.

Instytut Jad Waszem nie przyznał Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ładoś i Ryniewicz byli polskimi dyplomatami działającymi podczas II wojny światowej w Szwajcarii. Dzięki wydawanym przez Polaków, sfabrykowanym paszportom państw latynoamerykańskich, udało się ratować Żydów z rąk niemieckich okupantów.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, a wcześniej ambasador RP w Szwajcarii oraz w Turcji opublikował pismo Yad Vashem w mediach społecznościowych.

Czytaj też: 2021 rokiem Grupy Ładosia

Yad Vashem nie przyzna tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata Ładosiowi

Tzw. Grupa Ładosia ratowała Żydów w latach 1941 - 1943. Jednemu z członków Grupy Ładosia, konsulowi Konstantemu Rokickiemu w 2019 roku przyznano tytuł Sprawiedliwego, ale jego rodzina odmówiła przyjęcia medalu na znak protestu przeciwko nieuwzględnieniu Ładosia.

- Bezprecedensowa decyzja o nieuznaniu osoby, która była jedną z tych, która uratowała życie największej liczby ludzi podczas Holokaustu tworzy paradoks: Ładoś został nazwany Sprawiedliwym przez swoich żydowskich kolegów podczas Holokaustu, ale tego tytułu odmówili mu Izraelczycy, niektórzy z nich urodzeni wiele lat po wojnie - skomentował decyzję Instytutu szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, Jakub Kumoch, który wcześniej pełnił funkcję m.in. ambasadora w Szwajcarii i od wielu lat przybliża działalność Grupy Ładosia.

Kumoch zwraca uwagę, że w piśmie Instytutu, kierowanym do honorowego konsula Polski w Zurychu Markusa Blechnera nie podano powodów odmowy przyznania tytułów polskim dyplomatom. Zaznaczono w nim za to, że Ładoś i Ryniewicz nieśli pomoc Żydom podczas Holokaustu, a Jad Waszem niezmiennie "pozytywnie ocenia" ich postawę.

Czytaj też: Ambasador Kumoch o polskiej pomocy Żydom w czasie Holokaustu: Ładosiów było więcej

"Lista Ładosia" 

Kierujący polskim poselstwem w Bernie podczas II wojny światowej Ładoś i skupiona wokół niego grupa (znana jako Grupa Ładosia lub grupa berneńska), w skład której wchodził również pracujący jako dyplomata Ryniewicz, fabrykowała paszporty Paragwaju i trzech innych państw Ameryki Łacińskiej.

W 2020 roku Instytut Pileckiego opublikował "Listę Ładosia" - spis nazwisk 3262 Żydów, którym wydano paszporty. Dokumenty na pewno uratowały życie 796 osobom z tej grupy, 957 nie przeżyło Holokaustu, los reszty nie jest na razie znany. Historycy podkreślają, że lista jest niepełna i szacują, że grupa berneńska mogła wydać paszporty dla 8-10 tys. osób.

Czytaj też: Lista Ładosia - spis ponad 3,2 tys. Żydów ratowanych przez polskich dyplomatów

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest przyznawany w imieniu państwa Izrael i narodu żydowskiego nie-Żydom, kórzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas Holokaustu - informuje Jad Waszem na swojej stronie internetowej. Do tej pory przyznano blisko 28 tys. takich tytułów, najwięcej, 7177 - Polakom. 

Czytaj dalej:



KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura