fot. Krzysztof Białoskórski
fot. Krzysztof Białoskórski

Kontrowersyjnej ustawy jednak nie będzie? Posłowie nerwowo wycofują swoje podpisy

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 139
Senator PiS Marek Martynowski powiedział w czwartek, że według jego informacji niektórzy posłowie wycofują swoje podpisy pod projektem ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. I dodał, że nie wie, co będzie dalej z projektem.

Ustawa, której Polacy się boją. Pracodawca ma mieć prawo sprawdzenia faktu szczepienia

Jeszcze w środę posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik przekazali Polskiej Agencji Prasowej, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy, na mocy której pracodawcy mieliby możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Hoc, pytany przez PAP w czwartek rano, czy projekt trafił już do Sejmu, odparł, że zostanie on złożony do laski marszałkowskiej "niebawem". Na pytanie, dlaczego nie został jeszcze złożony, odparł: "Myślę, że to jakieś względy proceduralne".

Poseł zapytany o to, kiedy konkretnie ustawa trafi do Sejmu odpowiedział: "Może dziś, może jutro, niebawem w każdym razie".

Zobacz też: Strażnicy graniczni mają dość. Wystosowali ultimatum, czasu nie zostało wiele

Ustawa jednak nie przejdzie? Posłowie wycofują się z poparcia projektu

Szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski w rozmowie z dziennikarzami w czwartek oświadczył, że według jego informacji "niektórzy posłowie już się wycofują ze swoich podpisów". "Co będzie dalej, nie wiem" - dodał.

Dopytywany, czy w takim razie projekt ten nie ma poparcia wewnątrz PiS, Martynowski odparł: "Nie wiem czy jest poparcie. Dyskusja pewnie przed nami, albo wśród kierownictwa". "Czy ten projekt poselski był w ogóle omawiany w kierownictwie (partii - PAP), nie wiem" - odparł.

image

Hoc mówił w środę, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się z trzech filarów.

"Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, na przykład przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami" – wskazał.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. "Szef każdego podmiotu leczniczego, na przykład hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika" – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. "Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje" – wyjaśnił poseł PiS.


SW

Czytaj: 

KE przekazała 700 tys. euro na pomoc migrantom. Kamiński chwali, Szydło krytykuje

Dziennikarka CNN starła się z wiceszefem MSZ. Jego odpowiedź ją zamurowała

Zaskakująca propozycja Łukaszenki. Jego rzeczniczka ujawniła, co nakazał UE


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości