Łukasz Mejza. fot. gov.pl
Łukasz Mejza. fot. gov.pl

Szokujący biznes wiceministra. Chciał zarabiać na cierpieniu ciężko chorych ludzi

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 103
Wirtualna Polska ujawnia, w jaki sposób chciał zarabiać obecny wiceminister sportu. Oferował on terapię, która nie ma medycznego potwierdzenia i przekonywał, że wyleczy nieuleczalnie chorych. Jej koszt zaczynał się od 80 tys. dolarów. Portal dotarł do dokumentacji biznesu Łukasza Mejzy. Z naszych z nieoficjalnych ustaleń wynika, że wiceminister nie zostanie zdymisjonowany w związku z doniesieniami.

Łukasz Mejza chciał zarobić na ludzkim cierpieniu

Łukasz Mejza ze swoimi współpracownikami chciał zarabiać na zbiórkach i leczeniu ciężko chorych ludzi. Przekonywali, że oferują skuteczną terapię na wiele nieuleczalnych chorób - informuje wp.pl.

Czytaj też: Mejza w Salon24: Chcę być premierem! Tusk to obibok i leń, ale potrafi robić PR

Oferowali oni leczenie w Ameryce Północnej i w Polsce wsparcie medyczne po zabiegu. Takie informacje zamieścili w oficjalnych folderach. Chorymi miała zajmować się spółka Vinci NeoClinic. Według KRS wiceminister sportu nadal jest jej prezesem, choć firma zmieniła nazwę i adres. Mejza, według Krajowego Rejestru Sądowego, figuruje w siedmiu podmiotach gospodarczych. Cztery spółki, w których Mejza jest wspólnikiem lub prezesem, mają w nazwie słowo "Vinci", np. Vinci Sport czy Vinci NeoClinic.

Mejza miał się zajmować organizowaniem w Polsce terapii "pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi". Skąd minister wziął ten pomysł? Zainspirował go Tomasz Guzowski-  37-letni przedsiębiorca z Zielonej Góry.

Cierpi on na adrenoleukodystrofie - śmiertelną chorobę genetyczną, która niszczy komórki nerwowe w mózgu. Korzystał on z kliniki medycyny alternatywnej w Meksyku.


- Jak wróciłem z jakąś poprawą z Meksyku, to Mejza stwierdził, że warto coś takiego zrobić w Polsce. Promować tę metodę, bo w Polsce jest ona zabroniona, ale warto, żeby ludzie się o niej dowiedzieli. A potem może wykorzystamy to np. do sprzedaży kosmetyków lub tego typu rzeczy. Że będziemy mówili o terapii genowej, że będzie można leczyć choroby nieuleczalne

 - opowiada Guzowski dziennikarzom wp.pl.

Na czym polega ta niepolecana przez lekarzy metoda? - To coś a’la in vitro - odpowiada portalowi Guzowski.

To terapia komórkami pluripotencjalnymi, czyli embrionalnymi. Jak to działa? To coś a’la in vitro. Jest jajeczko od kobiety, jest nasienie mężczyzny. Jest to ze sobą łączone i jest robione coś a’la ciąża. Przed 15 dniem, zanim zabije serduszko, są komórki wyciągane. Powiedzmy jest wyciągane 200 komórek. Są kładzione na płytkę Petriego, mnożone, łączone z osoczem i wlewane. Wlewane w krwioobieg. Powoduje to to, że z tych komórek stworzyłaby się każda część naszego organizmu, czy to wątroba, czy to palec, czy mózg. W tym momencie te komórki znajdują sobie to, co jest uszkodzone. U mnie uszkodzone są neurony w mózgu. I dzięki tej terapii odczułem realną poprawę

- twierdzi Guzowski. 

Ta metoda uznawana jest przez lekarzy w Polsce i na całym świecie za niesprawdzoną i niebezpieczną. 

image
Materiały, do których dotarł portal wp.pl.

Jak wiceminister szukał potencjalnych zainteresowanych leczeniem?

Jego współpracownicy opowiadają, że na Facebooku szukali stron rodzin chorych dzieci. Wpisywali np. "porażenie mózgowe" i dzwonili po kolei. Wysyłali też mnóstwo wiadomości. Jeżeli znalazł się już jakiś chętny zrozpaczony rodzic chorego dziecka wyciągali oni dokumentację medyczną, tłumaczyli ją na język angielski i wysyłali do Meksyku, żeby tamtejsi lekarze powiedzieli, czy dziecko się kwalifikuje do leczenia.

Pomysł jednak nie wypalił, a po medycznej firmie Łukasza Mejzy nie ma już śladu. Usunięta została strona internetowa, media społecznościowe i komentarze na blogach.

- Chorych przestaliśmy szukać chyba jakoś w lutym. Przyszedł któryś z chłopaków od Łukasza i powiedział, że teraz przerzucamy się na fotowoltaikę. A część z nas zajęła się szukaniem pracowników dla agencji pracy

- wspomina były pracownik w rozmowie z wp.pl.

- Trzeba mu przyznać, że opanował sztukę perswazji i manipulacji ludźmi do perfekcji. Pracowaliśmy z kolegami przez dziewięć miesięcy po siedem-osiem godzin bez żadnego wynagrodzenia i nie narzekaliśmy

- stwierdza.

Vinci NeoClinic przekształcała się na Vinci Eco Energy i Vinci Work. Na stronie tej pierwszej do niedawna widniał ten sam numer do Łukasza Mejzy, który umieszczono w folderach Vinci Neo Clinic.

Handel maseczkami bez atestów

Wcześniej Wirtualna Polska zamieściła tekst pt. „Długi, wspólnicy zarzucający oszustwo, handel maseczkami i powoływanie się na wpływy. Oto tajemnice ministra Łukasza Mejzy”. Napisano w nim m.in., że wspólnicy zarzucają oszustwa Łukaszowi Mejzie, a także podano, iż miał on handlować maseczkami bez atestów w trakcie pierwszej fali pandemii.

Wiceminister sportu zapowiedział kroki prawne przeciwko dziennikarzom Wirtualnej Polski: Szymonowi Jadczakowi i Mateuszowi Ratajczakowi, którzy opisali kulisy biznesów polityka.

Czy w związku z doniesieniami wiceministrowi grozi pożegnanie się ze stanowiskiem w rządzie? Z naszych z nieoficjalnych ustaleń wynika, że do dymisji nie dojdzie. 

Czytaj też: image

KJ
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka