Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęli strażacy OSP

Wypadek w Czernikowie. Zginęli strażacy.
Wypadek w Czernikowie. Zginęli strażacy.
Prezydent Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, Waldemar Pawlak - szef OSP i posłowie w Sejmie oddali hołd zmarłym druhom w wypadku w Czernikowie. Prokuratura prowadzi śledztwo ws. tragedii na skrzyżowaniu.

Wypadek miał miejsce w czwartek wcześnie rano w Czernikowie na skrzyżowaniu DK 10 z ul. Słowackiego. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru w miejscowości Liciszewy. Ich ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem 5 tys. litrów marki MAN zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli 62-letni Jan, kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego druhna - ok. 30-letnia Ewelina. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni, przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie. 

Czytaj: 

Jechali na służbę 

- Na razie trudno mówić o przyczynach i przebiegu wypadku. Konieczne jest wyjaśnienie wielu kwestii, m.in. czy samochód strażacki jechał na sygnałach, co ma istotne znaczenie dla sprawy. Samochód OSP wyjeżdżał z drogi podporządkowanej na główną. Samochód ciężarowy jechał z Torunia w kierunku Warszawy. Oba samochody mamy zabezpieczone, sprawdzana będzie m.in. prędkość ciężarówki w chwili wypadku, co też jest ważne. Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny - powiedziała prokurator rejonowy Alicja Cichosz.

Dwóch strażaków jest w stanie ciężkim - przebywają w jednym z toruńskich szpitali. Trzeci z poszkodowanych po opatrzeniu w szpitalu został wypisany do domu.

W wypadku zginęła Ewelina, która z zawodu ratownikiem medycznym i Jan, który pracował w Urzędzie Gminy jako konserwator.

Oboje zostali uczczeni minutą ciszy przez posłów na posiedzeniu Sejmu, a wcześniej tak uczynili członkowie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych kontynuujący prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Wyrazy współczucia bliskim zmarłych strażaków przekazał minister SWiA Mariusz Kamiński, komendant PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak i szef OSP Waldemar Pawlak.

W związku ze śmiercią strażaków wójt Czernikowa Tomasz Krasicki ogłosił do niedzieli żałobę gminną. Zarządził, aby wszystkie jednostki podległe Urzędowi Gminy opuściły flagę narodową do połowy masztu i zawiesiły kir. Odwołane zostały też wszystkie imprezy kulturalne pod auspicjami gminy.  

Kondolencje od polityków

- Pęka serce kiedy giną Ci, którzy swoją pracą i służbą nieśli pomoc i poświęcali się dla innych. Składam najszczersze kondolencje Rodzinom i Bliskim Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Czernikowo, którzy dziś rano pełniąc służbę zginęli w tragicznym wypadku drogowym. RIP - napisał Andrzej Duda. 


- Pragnę wyrazić głębokie wyrazy współczucia dla Rodzin dwojga druhów OSP Czernikowo, którzy zginęli dziś w wypadku samochodowym. Jechali, by nieść pomoc innym. Sami zapłacili najwyższą cenę. Będziemy o nich pamiętać - zapewnił minister Mariusz Kamiński. 

 

Strażacy i policjanci w całym kraju solidaryzują się z rodzinami zmarłych druhów OSP. 

 


Zobacz też: 


GW

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości