Fundusz kompensacyjny uchwalony przez Sejm. Zaszczepieni dostaną pieniądze

Fz / Pixabay
Fz / Pixabay
Sejm uchwalił w czwartek przepisy ws. utworzenia funduszu kompensacyjnego za powikłania po szczepieniach. Projekt poparły wszystkie kluby poza Konfederacją.

Zaszczepieni z odczynami będą mogli ubiegać się o pieniądze

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. Głosowało 439 posłów, za było 428, przeciw – 7, wstrzymało się – 4 posłów.

Przeciw było jedynie 7 posłów Konfederacji (Krzysztof Bosak, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Dobromir Sośnierz, Krzysztof Tuduj, Michał Urbaniak, Robert Winnicki), a od głosu wstrzymało się 4 posłów KO (Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska). Wszyscy pozostali posłowie, którzy uczestniczyli w głosowaniu poparli utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Zobacz: 

Dziwne zachowanie Bidena. Wypowiedź dla polskiego dziennikarza hitem w sieci

Inflacja w Polsce. Ważna deklaracja szefa NBP!

Tarcza antyinflacyjna. Sejm zdecydował o obniżce akcyzy na paliwa i prąd

Departament Edukacji i Wydawnictw NBP edukuje

Świadczenie kompensacyjne wyniesie nawet 100 tys. zł

Fundusz pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, "bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi". Jego wysokość uzależniona będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota to 100 tys. zł.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zarówno wtedy, gdy działanie niepożądane szczepionki było bezpośrednią przyczyną hospitalizacji, jak i wtedy, gdy następstwem działania niepożądanego było pogorszenie stanu zdrowia, wymagające hospitalizacji, ale przez okres nie krótszy niż 14 dni. (PAP)


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości