Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Do Sejmu wpłynął projekt

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? fot. Rawpixel
Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? fot. Rawpixel
Do Sejmu wpłynął tzw. projekt posła Hoca. "Zgłoszony przez posła Hoca projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca" – skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do Sejmu trafił projekt posłów PiS Czesława Hoca i Pawła Rychlika pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Czytaj też: Rząd wycofuje się z części obostrzeń. Powodem bunt przewoźników

Projekt posła Hoca 

Pracownik lub osoba pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą ma prawo do nieodpłatnego wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Testy mogą być finansowane ze środków publicznych - zakłada projekt.

Pracodawca może też żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.

Z obowiązku podania informacji zwolnione będą osoby, które przedstawią informację o informację o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

W przypadku braku aktualnego tekstu, przebycia infekcji lub zaszczepienia, pracodawca może:

  • dokonać zmiany w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w tym sposobu wykonywania pracy przez pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą;
  • dokonywać zmian w systemach lub rozkładach czasu pracy pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą;
  • polecić pracownikowi lub osobie pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą wykonywanie pracy poza miejscem jej wykonywania określonym w umowie, w ramach tej samej miejscowości lub powierzyć pracownikowi lub osobie pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą innego rodzaju pracę za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, nie niższym niż dotychczasowe.

"Podmiot prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł żądać od klienta okazania certyfikatu o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zaświadczenia o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS- CoV-2. Osobę, która odmawia okazania powyższych dokumentów traktować się będzie jako osobę niezaszczepioną przeciwko COVID-19, nieposiadającą statusu ozdrowieńca lub nieposiadającą aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" – napisano w projekcie.

Czytaj też: Amantadyna na cenzurowanym? W artykule wprowadzono istotne korekty

Niedzielski o projekcie posła Hoca

Minister zdrowia na Twitterze odniósł się do zgłoszonego przez posła Czesława Hoca (PiS) projektu, w myśl którego pracodawca będzie mógł sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony.

"Proponowany projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem" – napisał.

Było to nawiązanie do tweeta posła Hoca, dotyczącego projektu ustawy pozwalającej przedsiębiorcom "uniknąć negatywnych skutków epidemii, w tym masowych zakażeń pracowników i konieczności zamknięcia firmy".

Czytaj dalej:


KJ


Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości