TSUE nakazał wydawać paszporty dzieciom rodziców tej samej płci

Kurt Löwenstein Educational Center International Team from Germany, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Kurt Löwenstein Educational Center International Team from Germany, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Istotne zmiany w Unii Europejskiej. TSUE formalnie uznał związek rodziców tej samej płci i nakazał Bułgarii wydawanie paszportów dzieciom rodziców tego typu związków. Następna będzie Polska?

Przełomowe orzeczenie TSUE! Dziecko wraz z rodzicami tej samej płci muszą zostać uznane za rodzinę. Dziecko powinno otrzymać bułgarski paszport, a rodzina powinna bez przeszkód przemieszczać się po całej Unii Europejskiej.

Wszystkie państwa członkowskie muszą uznać związek tej samej płci

W orzeczeniu z 14 grudnia TSUE stwierdził, że jeśli jedno państwo członkowskie UE uznaje związek rodzicielski między dzieckiem a jego rodzicami, to wszystkie państwa członkowskie powinny zapewnić dziecku możliwość swobodnego przemieszczania się, podaje Emerging Europe.

Sprawą zajęto się po tym, jak homoseksualnej parze w Bułgarii odmówiono wydania aktu urodzenia ich córeczki, która urodziła się w Hiszpanii. Bułgarskie władze stwierdziły, że para, w której jedna osoba jest Bułgarem, nie mogła zostać zarejestrowana jako rodzice w akcie urodzenia dziecka, co postawiło rodzinę w potrzasku i prawnej otchłani.

Zobacz: Lewica bez senatorów, posłów i wicemarszałka Senatu

Dziewczynka pozbawiona obywatelstwa

Sara jest córką dwóch kobiet - jedna z nich jest Bułgarką, druga urodziła się w Giblartarze. Sara przyszła na świat w Hiszpanii w 2019 roku. 

Zgodnie z hiszpańskim prawem dziecko nie mogło otrzymać hiszpańskiego obywatelstwa, ponieważ żadna z matek nie jest Hiszpanką. Dziecko nie otrzymało również brytyjskiego obywatelstwa, ponieważ zgodnie z brytyjskim prawem nie można przenieść obywatelstwa na dziecko.

Zobacz: Nie żyje Miłogost Reczek. Widzieliśmy go m.in. w "Ranczu", ale jego głos zna każdy

Ostateczną szansą było wystąpienie o obywatelstwo bułgarskie, jednak i tu kobiety zderzyły się ze ścianą. Bułgarskie władze odrzuciły wniosek o obywatelstwo, argumentując, że zgodnie z obowiązującym prawem, dziecko nie może mieć dwóch matek.

Wszystko to złożyło się na to, że mała Sara została pozbawiona możliwości posiadania obywatelstwa i stała się zagrożona bezpaństwowością. Dziecko, które nie ma żadnych dokumentów nie może opuścić Hiszpanii, kraju zwykłego pobytu rodziny. Ponadto brak obywatelstwa uniemożliwia dziewczynce dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych w Hiszpanii.

Tym sposobem TSUE podjął zobowiązał Bułgarię do wydania dziecku dowodu osobistego lub paszportu, które będą musiały być uznawane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj203 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo