Lewica bez senatorów, posłów i wicemarszałka Senatu

Lewica ma kłopot. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Lewica ma kłopot. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, senator Wojciech Konieczny oraz posłowie Robert Kwiatkowski, Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek odeszli we wtorek z klubu Lewicy i stworzyli koło Polskiej Partii Socjalistycznej.

Senatorzy i posłowie odchodzą z Lewicy

Decyzję o powstaniu koła ogłoszono podczas konferencji prasowej w Senacie. Szefem koła został przewodniczący Rady Naczelnej PPS Wojciech Konieczny, a wiceprzewodniczącymi Gabriela Morawska-Stanecka i Joanna Senyszyn. Do partii PPS wstąpiła Senyszyn i Rozenek.

Polecamy:

Opozycji udało się zablokować prace nad Lex Czarnek

Nie żyje Miłogost Reczek. Widzieliśmy go m.in. w "Ranczu", ale jego głos zna każdy

– Dzisiaj jest radosny i bardzo dobry dzień dla lewicy. Polska Partia Socjalistyczna, partia najstarsza w Polsce o najpiękniejszej tradycji odzyskuje reprezentacje w Sejmie – mówił podczas konferencji Konieczny. Jak doda, PPS jest otwarte na współprace ze wszystkimi siłami demokratycznymi w Sejmie i Senacie, a także na współpracę z lewicą pozaparlamentarną.

"Prawdziwa lewica i wartości demokratyczne"

Morawska-Stanecka podkreśliła, że prawdziwa lewica i wartości demokratyczne, równość, wolność, sprawiedliwość są w jej sercu i dlatego zdecydowała się na dołączenie do koła PPS. – Wierzę, że wspólnie z innymi, demokratycznymi, opozycyjnymi partiami w Sejmie i pozaparlamentarną opozycją jesteśmy w stanie wygrać następne wybory i jesteśmy w stanie stworzyć Polskę, która będzie domem dla wszystkich, która będzie równa, która będzie sprawiedliwa, która będzie przyjazna dla każdego i każdej z nas – mówiła.

– Wiem doskonale, że w Nowej Lewicy jest wielu fantastycznych posłów i posłanek, którzy nie mogą realizować swoich postulatów przez sposób zarządzania, dlatego z tego miejsca mówię: zapraszamy do nas, zapraszamy tych dla których wartości lewicowe, prawdziwe wartości lewicowe są w sercu – apelowała wicemarszałek Senatu.

Senyszyn zdradza przyczyny odejścia

Senyszyn przypomniała, że 22 lata temu tworzyła SLD, który był była partią demokratyczną, lewicową, a nie PiS-em. – Muszę odejść z Nowej Lewicy, bo nie mogę dłużej firmować niedemokratycznych działań, seksizmu, nie mogę się tłumaczyć z tego, co robią władze - zwłaszcza frakcji SLD w Nowej Lewicy – podkreśliła posłanka.

Zarzuciła też Nowej Lewicy brak przestrzegania parytetów płci, bo najważniejsze stanowiska - współprzewodniczących partii i sekretarza generalnego obsadzone są tylko mężczyznami. Jak dodała, brakuje także parytetów na stanowiskach współprzewodniczących partii w regionach.

Kwiatkowski przypomniał, że przy okazji jednoczenia się SLD i Wiosny dochodziło do zawieszeń członków zarządu, a także podwójnego zawieszenia szefa w regionie na Śląsku europosła Marka Balta. – Nie może być częścią demokratycznej opozycji partia, która sama nie jest demokratyczna – ocenił poseł. Wyraził nadzieję, że politycy Nowej Lewicy "wyciągną odpowiednie wnioski".

"Lewica musi być demokratyczna"

Rozenek podkreślił, że lewica musi być demokratyczna i chcieć współpracować z innymi partiami w celu odsunięcia PiS od władzy. – To są podstawowe przyczyny, dla których musieliśmy opuścić klub Lewicy – dodał.

Wraz z odejściem Morawskiej-Staneckiej i Koniecznego Lewica traci swych jedynych przedstawicieli w Senacie, a także wynegocjowane w ramach Paktu Senackiego stanowisko wicemarszałka Izby.

Morawska-Stanecka przekazała, że Pakt Senacki działa, większość nie jest zagrożona i ona ma zamiar wykonywać funkcję wicemarszałka Senatu.

Po odejściu trójki posłów klub Lewicy będzie liczył 44 osoby.

KW  

Czytaj dalej:

Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Polka w Chinach z omikronem

Echa zadym w Zamościu i autokarze Legii. „Frustracja i agresja w narodzie będą narastać”

Ruszył proces w głośnej sprawie Escape Room. Tragedia, która niemal zabiła branżę

Produkcja szczepionek idzie w miliardy. Ale kraje o niskich dochodach wciąż mają problem

Amantadyna na cenzurowanym? W artykule wprowadzono istotne korekty

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka